Ukradli vám peněženku, někde jste ji ve spěchu nechali nebo vám z ní nedopatřením vypadl občanský průkaz? Ztráta dokladů nepatří mezi příjemné záležitosti, a navíc s sebou nese také spoustu byrokratických povinností, které nejednoho člověka zaskočí nepřipraveného. Co všechno musíte při ztrátě či odcizení občanského průkazu vyřídit? V našem článku vám poradíme, jak správně postupovat.
Občanský průkaz (OP) patří v České republice mezi nejdůležitější doklady. Jedná se o průkaz totožnosti, který slouží k identifikaci obyvatelstva a který musí mít každý český občan starší než 15 let s trvalým pobytem na území našeho státu.Jak zabránit zneužití průkazu?
Pokud občanský průkaz ztratíte nebo vám ho někdo ukradne, nejdůležitější je zabránit zneužití tohoto dokladu cizí osobou. Tuto skutečnost je proto nutné okamžitě oznámit na příslušném místě. Jinak by se totiž mohlo stát, že si někdo na váš občanský průkaz vezme půjčku nebo třeba objedná zboží na splátky.Komu nahlásit ztrátu či odcizení OP?
- Kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností
- Kterémukoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22
- Kterémukoliv matričnímu úřadu
- Policii České republiky (pokud máte podezření na krádež)
Končí vám platnost řidičského průkazu? Přečtěte si, co vám výměnu usnadní
Může se však stát, že ztracenou občanku nakonec doma přece jen najdete. Co v takovém případě dělat? Průkaz rozhodně nepoužívejte, dopustili byste se tak přestupku a mohlo by vás to stát nemalé peníze. Místo toho doklad odevzdejte na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působností, případně ho znehodnoťte a vyhoďte.
Kde zažádat o nový průkaz?
Kromě toho, že zabráníte zneužití ztraceného občanského průkazu, musíte si také podat žádost o nový. Při ohlášení ztráty či odcizení sice obdržíte Potvrzení o občanském průkazu, to ale neslouží jako náhradní doklad. O novou občanku musíte zažádat do 15 pracovních dnů po nahlášení ztráty nebo odcizení původního dokladu. Můžete to udělat na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, není nutné se řídit místem trvalého pobytu.Při vyřizování žádosti o nový OP budete potřebovat:
- Doklad totožnosti (řidičský průkaz, rodný list nebo cestovní pas)
- Potvrzení o občanském průkazu, které získáte po nahlášení ztráty OP
- Poplatek 100 korun