Menu Zavřít

Zůstane Londýn Britům? Na nemovitosti se vrhají cizinci

29. 6. 2016
Autor: čtk

Výsledek referenda o brexitu oslabil libru na třicetileté minimum. Britští realitní zprostředkovatelé evidují rekordní zájem o koupě nemovitostí od zahraničních klientů, kteří toho chtějí využít.

Nejrychleji a nejvíce prý na nové podmínky na realitním trhu ve Spojeném království reagují zájemci ze zemí mimo Evropu. Prim mezi nimi hrají blízkovýchodní státy, Indie a Čína.

„Působí to tak, že zatímco evropští kupci své investice v Británii opatrně zvažují, investoři mimo Evropu do toho jdou po hlavě a využívají slabší kurz libry okamžitě,“ sdělil listu The Independent Russel Quirk z realitní kanceláře Emoow.

Realitky po brexitu žhavily linky

Quirkova společnost měla podle jeho slov po zveřejnění výsledků referenda „pracovní víkend“. Během něj zaznamenala padesátiprocentní nárůst poptávky ze strany čínských a singapurských kupců.

Zvýšený zájem ze zahraničí potvrzuje i Simon Barry za realitní divizi společnosti Harrods. Nárůst počtu telefonátů od klientů ze Středního východu, afrických zemí ale i z USA zaznamenal již během prvních 48 hodin po výsledcích referenda. Prudký pád libry podle něj berou investoři jako „velkou příležitost“.

„V pátek po referendu jsem obdržel více telefonátů z Blízkého východu než za celou svou kariéru,“ říká David Adams, výkonný ředitel realitní agentury John Taylor se zaměřením na movitou klientelu.

Trh s realitami v Británii se nyní podle Adamse vrátil zpět do roku 2009, kdy kolaps libry vůči euru učinil z londýnských nemovitostí bezpečný přístav investic v obavách před prohlubující se řeckou krizí.

Milionová úspora

Evropské investory může po brexitu podle Andrewa Bridgese, ředitele londýnské realitky Stirling Ackroyd, ke koupi některé z londýnských nemovitostí vést nejistota ohledně stability a budoucího vývoje eurozóny.

Při koupi průměrné nemovitosti v britském hlavním městě nyní kupci z EU podle Stirlingu ušetří necelých 51 tisíc eur (1 milion a čtyři sta tisíc korun). Průměrná cena nemovitosti pro ně v důsledku brexitu klesla na 579 tisíc liber oproti 630 tisícům v listopadu.

Bohatá klientela ze zahraničí investuje do nemovitostí v Londýně tradičně. Zahraniční vlastnictví převládá zejména ve drahých čtvrtích v centru města jako Mayfair či West End. Již nyní je zde více než polovina (55 procent) nemovitostí soustředěna v rukou vlastníků ze Středního východu, Ruska a Afriky.

Podle údajů BBC zahraniční vlastníci v nemovitostech na území Spojeného království drží celkem 122 miliard liber přes offshorové společnosti. V Londýně je přes offshore celkem registrováno 36 tisíc nemovitostí.

bitcoin_skoleni


O dopadech brexitu na Evropu čtěte více:

Méně peněz i pracovní síly. Brexit bude bolet celou Evropu

 Velká Británie opouští Evropskou unii. (Zdroj: čtk)

Summit EU přehledně minutu po minutě:

  • Našli jste v článku chybu?