Menu Zavřít

Zůstávají ve hře

31. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Nabídkový katalog společnosti obsahuje na čtyři stovky položek z celého světa

Trh s vínem mohutní. Nevím, kdo dokáže spočítat, kolik se po květnu 2004 objevilo nových importérů ze všech možných i nemožných koutů světa. Dá se ale tušit, že ne všichni nabízejí takové zboží, které najde svou klientelu mezi již značně vzdělanými konzumenty v Česku. A stejně tak jako u domácí produkce se i v importovaném sortimentu prosadí kvalita a hlavně odpovídající cena.
I prognózy o potížích velkých importérů, kteří po otevření hranic budou opouštět trh, se ukazují lichými. Žádný z velkých hráčů neskončil, zřejmě našli recept na to, jak zůstat ve hře i nadále. Jedním z takových subjektů je společnost Global Wines. Oč později se objevili, o to hlasitěji promluvili do obsazení trhu. Ku pomoci, krom jiného, jim slouží již čtvrtá edice nabídkového katalogu. Tam může zájemce nalézt na čtyři stovky položek snad úplně odevšad, kde se réva pěstuje. Z kompaktní nabídky širokého segmentu jsem vybral dvě vína zcela rozdílného zařazení. Tradiční francouzské víno a exotikou vonící kupáž odrůd australských.
Mohlo by se zdát, že Francie ztrácí kredit, tamní vinaři zaspali dobu a lehce jim ujel vlak. A může to být do jisté míry i pravda - v některých výsečích produkce. Ovšem fenomén francouzských vín nebyl a asi nikdy překonán nebude. Míním tím vína s rodokmenem, s erbem výsostné apelace a jmény tradičních vinařských rodů. V nabídce katalogu taková jistě nalezneme, například z Domaine Laroche v Chablis, asi nejznámější apelaci francouzských bílých. Naproti tomu Austrálie stále ještě svůj vinařský projev profiluje. Ať už na jihozápadě v oblasti Perthu nebo v nejjižnějším cípu země, všude vznikají vína výrazného osobitého rukopisu a mimořádných kvalit.

bitcoin školení listopad 24

Chablis AOC Domaine Laroche 2003 patří mezi základní kategorie nabídky vinařství. Bledavá barva světložlutých tónů nevysoké intenzity je provázena excelentní jiskřivostí. Bohatá kytka, kde vedou jemné variety jablečné, doháněné vzápětí dalším, zejména jižním ovocem. Plnokrevná chuť, výrazné tělo a až máslová hladivost, to jsou úvodní tóny, kterými doušek zaútočí na ponebí. Objevíme v ní všechny jmenované ovocité valéry, v závěru se prosazují prvky citrusů a až medový, lehýnký dotek cukru. Doznění, kupodivu dlouhé a příjemné, je osvěženo vyváženým podílem kyselin a patrnými minerálními akcenty. Zdárný reprezentant nabídky všech Chablis, které společnost nabízí, má potěšující poměr ceny ku kvalitě.

GSM 2000 – Rosemont Estate se projeví temným, hutným spektrem granátových valérů lehkým „antukovým“ lomem při okraji sklenky. Buket atakuje zprvu animálními tóny, kterým oponují výrazné prvky tmavého ovoce. V chuti dirigují celý výraz především ovocité až povidlové noty, krásně ji dohrávají taniny a lahodné, nepodmaňující prvky dřeva. Stále intenzivnější chuťový projev, zpočátku sametově hladký, oživí poněkud dravější přítomností dotek kyselin a lehýnká hořčinka. Po chvíli se však prvky porovnají a víno nabídne nečekaně dlouhý, hladký konec. Díky netradičním odrůdám (Grenache, Syrah a Mourvèdre) máme možnost okusit bravurně vyladěné, exoticky působící víno.

  • Našli jste v článku chybu?