Menu Zavřít

Zuzana Pečená: Půjčujeme si zodpovědněji, ale je se co učit

13. 6. 2012
Autor: profimedia.cz

Přestože z průzkumů finanční gramotnosti nevychází Česko v mezinárodním srovnání nejlépe, reálná data ukazují, že veřejnost téma zodpovědného zadlužování vnímá. Ukazuje se, že v období finanční nejistoty u Čechů racionální přístup většinou vítězí nad impulzivním spotřebitelským chováním ovlivněným lákavými nabídkami finančních institucí.

Statistiky úvěrových registrů za loňský rok potvrzují trend trvalého růstu objemu dlouhodobých úvěrů a zároveň poklesu úvěrů krátkodobých, například spotřebitelských půjček. V aktuálních ekonomických podmínkách se tedy lidé chovají ke svým financím zodpovědně a půjčují si spíše na dlouhodobé investice do bydlení. Ty loni tvořily 73 procent z celkového objemu úvěrů.

Stále konzervativněji přistupují Češi ke krátkodobým úvěrům. Jejich celkový objem v minulém roce klesal, stejně jako průměrná částka připadající na jednoho klienta. Dalším signálem racionálního spotřebitelského chování je i fakt, že se stírá dříve výrazně patrná sezonnost čerpání krátkodobých půjček v období před Vánoci a před obdobím dovolených.

Opatrnější však nejsou jen koncoví spotřebitelé. Také banky a finanční instituce dbají na to, aby si před uzavřením úvěru ověřily bonitu svých klientů. Nařizuje jim to koneckonců i zákon o spotřebitelském úvěru z ledna 2011, který klade na poskytovatele úvěrů větší spoluzodpovědnost za prověření schopnosti dlužníka splácet poskytnutý úvěr.

I přestože se tedy čeští spotřebitelé rozhodují zodpovědněji, k ideální situaci má Česko ještě daleko. V západních zemích si spotřebitelé uvědomují už od vstupu na pole finančních produktů dopady svých rozhodnutí. Velmi vyhraněným příkladem jsou v tomto směru USA, kde člověk bez kreditní karty jako by neexistoval.


Čtěte také:

17 zaručených způsobů, jak ušetřit peníze a zbavit se dluhů

Banky: bezkontaktní karty vytlačí hotovost

Typické finanční chyby v různých fázích života a jak se jim vyhnout


Firmy, které karty vydávají, zohledňují kreditní historii, která se každému zakládá v momentě schválení první kreditní karty. Každý bod takzvaného kreditního skóre pak může ovlivnit například výši úroku u hypotéky. Podobně v ostatních vyspělých zemích má předchozí spotřebitelské chování velký vliv na podmínky udělovaných úvěrů.

bitcoin_skoleni

I Češi by se měli naučit už od mládí hlídat svoji úvěrovou historii a tím i úvěrovou budoucnost tak, aby se později dostali k lepším bankovním produktům a podmínkám.

Autorka je výkonnou ředitelkou Czech Banking Credit Bureau

  • Našli jste v článku chybu?