Pivovarský dvůr Zvíkov
Zvíkovské Podhradí 92 Sládek: Vladimír Ličman
Pivovar dnes vaří mnoho druhů piv, kromě vyhlášené Zlaté labutě je to třeba i svrchně kvašený stout, pšeničné pivo ochucené divokými malinami, IPA, APA nebo i extrémně silná Královská Zlatá labuť s dvanácti procenty alkoholu.
Celkový roční výstav se pohybuje kolem jednoho tisíce hektolitrů. Vyrábí si tu i vlastní limonádu pro radlery. Velký úspěch tak zaznamenala jejich Limále, což je limonáda smíchaná s ejlem. Jaký je ten ideální poměr? „Tak akorát,“ směje se Michal Voldřich.
Pivovarský dvůr stojí na místě, kterému se mnoho staletí říká Na Chmelnici. Rostly tady totiž štoky s šiškami pro starý hradní pivovar. Ten do roku 1621 provozovali místní protestanté, podle Michala Voldřicha vyráběli 360 sudů ročně, tedy něco přes 700 hektolitrů piva. Chmel tu roste i dnes a sládek Vladimír Ličman jeho šišky používá k vaření.
Vladimír Ličman i Michal Voldřich se znají už několik desetiletí, kdysi se spolu seznámili ve státním podniku Pražské pivovary. Ličman vedl sladovnu branického pivovaru, do Zvíkova přišel v roce 2003. A jaká budoucnost čeká české minipivovarnictví? Podle Voldřicha dobrá. „Už to není jen o konzumaci, ale o vychutnávání. Pivo dneska nevaří přeučení traktoristé, jako před pár lety, ale stále častěji vysokoškolsky vzdělaní lidé.“ A Aleš Dvořák z Budějovického Budvaru přidává, že tím nejdůležitějším a nejvyhledávanějším stále zůstane dobře pitelný ležák.