Menu Zavřít

Zvýšení dodávek do Číny a společný výzkum. CEFC podepsala dohodu s Rosněftí

3. 9. 2017
Autor: CC: CC BY 2.0/ Steven Straiton/flickr.com

Ruská státní ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu s čínskou CEFC China Energy o zvýšení přímých dodávek ruské ropy do Číny. Společnosti se také dohodly na společném výzkumu na Sibiři, budou spolupracovat v rafinérské a petrochemické oblasti a v obchodování s ropou a ropnými produkty, uvedla dnes Rosněfť.

Agentura Reuters před necelými třemi týdny přinesla informaci, že podle jejích zdrojů CEFC jedná o koupi podílu v Rosněfti, jejíž polovinu vlastní ruská vláda. Podle informátorů Reuters měla Rosněfť nabídnout čínské straně podíl ve svém maloobchodním byznysu, který zahrnuje téměř 3000 čerpacích stanic, asi 150 zásobníků ropy a více než 1000 benzinových cisteren. Tuto informaci firmy oficiálně nepotvrdily.

„Dnes podepsané dohody plně odrážejí strategii společnosti, jejíž priority zahrnují posílení vztahů s asijsko-tichomořskými zeměmi a zejména s Čínou,“ uvedl generální ředitel Rosněfti Igor Sečin ve svém dnešním prohlášení.

bitcoin školení listopad 24

CEFC původně byla jen menším obchodníkem s ropou, vznikl z ní ale rozsáhlý konglomerát, který se vedle energetiky věnuje i dalším odvětvím. V posledních letech koupila podíly v mnoha firmách v České republice, kde je její hlavní sídlo pro Evropu.

CEFC v Česku
V České republice CEFC vlastní firmu ŽĎAS, Pivovary Lobkowicz Group, vstoupila do skupiny J&T Finance Group. Je spolumajitelem firem Travel Service, a investovala do cestovní agentury Invia. Vlastní rovněž fotbalový klub SK Slavia Praha, pražské hotely Mandarin Oriental a Le Palais Art Hotel, komplex Florentina a budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy.

Dále čtěte:

Podle českého vzoru. Čínská CEFC na Slovensku krouží kolem strojíren i fotbalu

Komentář: Kudy vede ruská cesta na americký ropný trh? Přes venezuelský dluh


  • Našli jste v článku chybu?