Menu Zavřít

Bitcoin dál stoupá, překonal hranici 13 tisíc dolarů

26. 6. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

Kybernetická měna bitcoin dnes poprvé od loňského ledna překonala hranici 13 tisíc dolarů (zhruba 330 tisíc korun). Od prosince se tak její hodnota již více než ztrojnásobila. Bitcoin těží mimo jiné z nedávno ohlášeného plánu internetové společnosti Facebook vytvořit vlastní digitální platidlo, který oživil zájem o kryptoměny.

Růst bitcoinu nicméně začíná připomínat situaci před dvěma lety, kdy vrcholila mánie kolem této měny. Bitcoin se na tehdejší vlně zájmu dostal zhruba na 19.500 dolarů, později však sestoupil až do blízkosti 3000 dolarů.

„Chápu vzrušení komunity z toho, že firma jako Facebook za podpory velkých jmen spouští vlastní měnu. Celé to však působí hodně podobným dojmem jako posledně a všichni dobře víme, co se tehdy stalo,“ uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti Oanda s odkazem na dřívější rychlý růst a následný prudký propad bitcoinu.

Považujete kryptoměny za bezpečnou investici?

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna. Jeho cena ale prochází značnými výkyvy.

Facebook oficiálně představil plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra minulý týden. Spustit ji hodlá v první polovině příštího roku. Firma již společně s řadou partnerů vytvořila asociaci, která bude novou měnu spravovat. Součástí asociace jsou například vydavatelé platebních karet Mastercard a Visa, platební platforma PayPal, internetová aukční síň eBay či alternativní taxislužba Uber.

bitcoin školení listopad 24

Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Deset let vězení za obchodování s kryptoměnami. Indie zvažuje tvrdé restrikce

Mikrotransakce a chytré kontrakty. Nový pohled na placení Bitcoinem

Bitcoin pro 2,5 miliardy lidí bez bankovního účtu

Jak bezpečně platit bitcoinem?

Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

Na trh vstupuje generace mileniálů. Co udělají jejich peníze s cenou Bitcoinu?

  • Našli jste v článku chybu?