Menu Zavřít

Blockchain ve firmách? Spíše marketingový trik na lákání investorů

14. 11. 2018
Autor: Profimedia.cz

Reálné uplatnění technologie decentralizované databáze blockchain, které je spojeno zejména se zápisem kryptoměnových transakcí, je v dalších oborech velmi omezené a často se jedná pouze o marketingovou strategii, jak přilákat pozornost veřejnosti a potenciálních investorů. Tvrdí to poradenská firma BDO. Firmy navíc hovoří o technologii blockchain i v případech, kdy využívají jen decentralizované privátní databáze.

„Společnosti ve většině případů pouze využívají humbuku, který kolem blockchainu nastal. Prohlášením, že pracujete na zavedení této technologie do svého podnikání, se můžete v očích veřejnosti stát inovátorem nebo dokonce získat pozornost investorů. Přitom reálné využití v praxi je přinejmenším s otazníkem,“ prohlásil Lukáš Hendrych, partner pražské společnosti BDO Audit.

Objevují se zprávy, že kromě finančního sektoru, by se měla tato technologie uplatnit i v dalších oborech. Například v potravinářství, strojírenství, logistice nebo realitním byznysu. Většinou jde ale o privátní databáze, které nesouvisí s technologií používanou u kryptoměn.

Jak funguje blockchain:

„Využití blockchainu, jak ho známe ze světa kryptoměn, není v jiných odvětvích prakticky možné. Přestože mnoho firem hovoří o blockchainu, jedná se spíše o stejně nazvaný privátní nástroj, který se technologií spjatou s digitální měnou pouze inspiroval,“ zdůraznil Aleš Janda, přední český odborník na technologii blockchain.

V dodavatelských řetězcích „testování blockchainu“ znamená spíše vylepšené sledování zboží. „Blockchain nachází uplatnění tam, kde si jednotliví aktéři vůbec nevěří. Je otázka, zda je uplatnění v dodavatelských řetězcích žádoucí. Až čas ukáže, jestli blockchain může nahradit kvalitní a roky prověřené dodavatelsko-odběratelské vztahy,“ dodal Hendrych.

Možnosti technologie blockchain zkoumají globální firmy jako je JPMorgan, Apple, Royal Dutch Shell, Toyota, Walmart, Pfizer nebo Nestlé.

bitcoin_skoleni

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Potvrzeno: Švédsko začne příští rok testovat E-korunu

Blockchain jako záruka. Rwanda chce technologií hlídat těžbu vzácného tantalu

Maduro zamyká Venezuelu. Nový pas stojí čtyři mzdy, platit lze jen kryptoměnou

Investor NXMH posiluje v kryptoměnách, kupuje internetovou burzu Bitstamp

Norským těžařům kryptoměn vyhrožují bombovým útokem. Kvůli hluku

Dobývání bitcoinu spotřebuje dvakrát více energie než těžba zlata

 těžba kryptoměn, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?