V minulých dílech tohoto seriálu jsme se zabývali tím, co to je bitcoin, jaké má vyhlídky a perspektivy do budoucna a jak může jeho cena růst. Třeba jste si už nějaké bitcoiny nebo jiné kryptoměny koupili. Proto je na čase se podívat i na to, jak je uchovat a zabezpečit. A to jak před vnějšími riziky, tak i před vlastní zapomnětlivostí.
Co vše se může stát?
Pokud si necháte své kryptoměny na burze, nemusí se stát vůbec nic. Vaše bitcoiny tam mohou roky ležet a vy si je pak vyberete a směníte za koruny či jinou měnu. Musíte ale vzít na vědomí, že takto „uložené“ je nemáte vůbec pod kontrolou. Privátní klíče od nich totiž drží majitel burzy, nikoli vy. Pak stačí vykradení či krach burzy a vaše jmění je navždy ztraceno (o bezpečnosti kryptoměn se více dozvíte v tomto článku). Jestliže chcete na burze obchodovat pravidelně a své mince nebudete vybírat, tak je nutností používat dvoufázovou autentifikaci, např. pomocí aplikace Google Authenticator, která přidává ke jménu a heslu ještě další fázi ověření pomocí náhodně generovaných čísel.Čtěte: Jak bezpečně platit bitcoinem?
Pokud chcete kryptoměny jen koupit a držet, tak doporučuji vždy po zakoupení je hned z burzy převést. Kam? V minulosti bylo jedinou možností mít na počítači softwarovou peněženku a tam kryptoměny uchovávat. Je ale důležité dělat pravidelné zálohy a mít počítač speciálně zabezpečený. Běžně se stává, že hard disky přestávají fungovat. Pokud nemáte zálohu, tak opět můžete o vše přijít. Naštěstí už několik let existují tzv. hardwarové peněženky. Tou první byl Trezor, český produkt společnosti Satoshi Labs. Pojďme se na ně podívat podrobněji.
Hardwarové peněženky
Trezor byla první hardwarová peněženka, která uchovává vaše privátní klíče u vás a v bezpečí. Protože obsahuje hardwarová tlačítka na potvrzení transakcí, žádný hacker je za vás zmáčknout nemůže. Součástí balení je i tabulka na 24 slov, které vám po prvním spuštění Trezor vygeneruje a pomocí nichž si budete moci Trezor obnovit, pokud ho třeba ztratíte nebo vám ho někdo ukradne.Čtěte: Bitcoin jako sázka (skoro) najisto. Investičně se vyplatil v 98 procentech dní
Peněženka Ledger vznikla později jako kopie Trezoru. Má jiné rozhraní, ale také obsahuje fyzická tlačítka, kterými potvrzujete transakce. O rozdílech mezi těmito peněženkami se více dozvíte zde. Více o používání hardwarových peněženek na kryptoměny se dozvíte v tomto článku.