Menu Zavřít

Bitcoin jako bezpečnější alternativa platebních karet

2. 5. 2019
Autor: Profimedia.cz

Platební karty jsou při běžném i online placení dnes již naprostou samozřejmostí. Jejich používání není ale zase tak bezpečné, jek by se mohlo zdát. V tomto článku se podíváme na to, jaká rizika transakce platebními kartami přinášejí a proč je řešením místo nich používat Bitcoin.

Platební karta – snadná kořist pro hackery

Velice často dochází ke zcizení údajů o platebních kartách a to většinou díky hackerským útokům na nezabezpečené databáze e-shopů. Klasická transakce placení platební kartou probíhá tak, že u obchodníka zadáváte do centralizovaného systému číslo své karty, dobu platnosti karty a CVV kód. Všechny údaje, které k platbě kartou potřebujete, tak dáváte všanc do kyberprostoru. Kdokoli tři výše zmíněné údaje získá (k čemuž stačí, aby si někdo vaši kartu ofotil, nemusí ji ani krást), může s ní začít okamžitě platit.

Kde je velké množství těchto citlivých údajů o platebních kartách na jednom místě, tam se také často pohybují různí hackeři, kteří o tato data stojí. Jakmile je pomocí různých metod (phishing, ransomware apod.) získají, tak je prodávají dál tomu, kdo za ně více zaplatí. Z vaší platební karty může kdokoliv, kdo má všechny potřebné údaje, strhnout další a další částky peněz.

Představme si teď celou transakci. Od okamžiku, kdy jste vytáhli platební kartu ze své peněženky až do okamžiku, kdy peníze přistanou na účtu obchodníka, cestují vaše peníze virtuálním prostorem. Celá cesta je zabezpečená - z vaší banky, přes Visa nebo Mastercard až po obchodníkovu banku na jeho účet.


Čtěte další díly seriálu o kryptoměnách:

Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

Pro miliardy lidí bez bankovního účtu je globální ekonomika uzavřená. Zapojit se jim pomůžou kryptoměny

Kryptoměny a konec hotovosti

Mikrotransakce a chytré kontrakty. Nový pohled na placení Bitcoinem

Jak ochránit kryptoměny? Antivir, 2FA a hardwarová peněženka jsou základ

Na trh vstupuje generace mileniálů. Co udělají jejich peníze s cenou Bitcoinu?

Mileniálové (ilustrační foto)


Údaje o platební kartě jsou taktéž ukládány na každé „zastávce“ celé transakce. Což je opravdu špatný nápad a dělá to z těchto míst další centrum potenciálního útoku hackerů. Pokud pak jakákoliv z těchto různých částí platebního řetězce selže, jsou vaše údaje bez kontroly a vy můžete přijít o peníze. V nedávné době byly například 70 milionům uživatelů společnosti Target v USA.

Z lehkou, ale pravdivou nadsázkou řečeno - na světě existují dva typy společností. Ty, které selhaly v ochraně údajů platebních karet, a ty, které to teprve čeká. Nikdy nemůžete zaručit na 100 procent, že v tak špatně zabezpečeném systému nedojde k úniku. Ostatně je třeba si uvědomit, že platební karty byly vynalezeny v 50. letech 20. století a nebyly navrženy pro internetové platby.

Platby Bitcoinem – rychle a bezpečně

Naproti tomu bitcoinové transakce fungují zcela odlišně. Když posíláte Bitcoin, tak virtuálním prostorem neletí váš privátní klíč (tedy něco jako bezpečnostní údaje k vaší platební kartě), ale jen prostá zpráva. Tato zpráva, zjednodušeně řečeno, obsahuje pouze informaci, odkud a kam peníze posíláte. Žádné citlivé informace, žádná osobní data, žádné přístupy k vaší bitcoinové peněžence apod. A pokud tuto informaci o bitcoinové transakci někdo „ukradne“, tak se nic neděje, nikomu k ničemu nepomůže.

Jediná důležitá věc je, abyste privátní klíč, který vaše Bitcoiny chrání, měli uložený v hardwarové peněžence (například Trezor), o které píšeme v dalším dílu tohoto seriálu. Díky tomu nemusíte vymýšlet sofistikované mechanismy, jak platební transakci a vaše Bitcoiny ochránit před zneužití ze strany hackerů. Posílání Bitcoinů je jednoduché a bezpečné.

Čtěte: Jak platit bitcoinem v e-shopu Alza

Když to zjednoduším, tak moje doporučení je koupit si Trezor a stanete se svou vlastní bankou, opravdovými vlastníky svých peněz, které vám nikdo neukradne. Budete mít bezpečné transakce a v rukou peníze, které patří vám. Jakmile si to uvědomí více lidí, Bitcoin se bude daleko více používat a jeho cena tím pádem poroste strmě vzhůru.

Nevíte, jak s Bitcoinem a kryptoměnami vůbec začít? Vše potřebné se dozvíte v tomto e-booku.

Autor: David Beck, Coinfather.io

bitcoin_skoleni


Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Jakou vybrat hardwarovou peněženku na kryptoměny?

Další silný hráč: zajišťovna Vig Re věří blockchainu

Zpátky na cestě ke 20 tisícům dolarů? Bitcoin se točí ve čtyřletém cyklu

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

 Bankomat české firmy General Bytes

  • Našli jste v článku chybu?