Počet napadení tuzemských počítačů hrozbami z internetu se ve 4. čtvrtletí loňského roku proti předchozímu období snížil o 12 procent na 2,7 milionu. Obětí útoků se stalo 14,6 procenta uživatelů. Vyplývá to z údajů antivirové společnosti Kaspersky Lab.
Kybernetičtí zločinci často používali metody sociálního inženýrství, která vyžaduje aktivní zapojení uživatele. Za použití různých technik jej přimějí ke stažení nebezpečného souboru, o kterém si myslí, že je legálním programem. Dále se často objevoval tzv. phishing, tedy podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů, trojské koně nebo hit loňského roku, kterým byla nelegální těžba kryptoměn.
Výrazně se naopak v posledním čtvrtletí zvýšil počet napadení z off-line zdrojů, tedy nejčastěji z USB disků nebo CD či DVD. Množství incidentů narostlo o pětinu na 2,66 milionu. Největší měrou se na této statistice podílejí počítačové viry a červy.
Z České republiky pocházelo 1,76 milionu útoků, což představuje 0,2 procenta celosvětového množství a řadí Česko na 23. příčku celosvětového žebříčku. Vedou Spojené státy před Nizozemskem a Německem.
Podle měření NetMonitor je k internetu připojeno 7,9 milionu Čechů. Počítač v současnosti podle Českého statistického úřadu vlastní kolem 7,3 milionu lidí, tedy přes 83 procent Čechů starších 16 let.
O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny: