Vlna legalizace ve Spojených státech vede k tomu, že Američané starší 65 let se stávají nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů konopí. V Kalifornii, která od tohoto roku legalizovala marihuanu i pro rekreační konzumaci, mají úspěch prezentace výrobků z konopí v domovech důchodců.
Osmašedesátiletá Kyle Johnsonová využívá konopné přípravky proti bolesti zad a marihuana ji pomáhá také v boji s nespavostí. Třiašedesátiletá Martha Macbethová zase marihuanu používá k tlumení bolestí zánětu sedacího nervu, také se jí lépe spí.
Obě Kaliforňanky patří k rostoucí skupině amerických seniorů, kteří na přípravky z konopí nenechají dopustit. Právě Kalifornie patří k největším trhům, kde lze legálně marihuanu konzumovat i pro rekreační účely. Pro lékařské účely je dostupná už ve 29 státech USA.
„Přicházejí se zvědavostí a se zájmem. Hledají úlevu od bolesti a od problémů se spánkem,“ říká Macbethová, jež je zároveň konzultantkou společnosti Octavia Wellness ze San Franciska, která prodává konopné produkty zejména seniorům žijícím v Kalifornii.
O prezentaci výrobků obsahujících marihuanu je v místních domovech důchodců obrovský zájem. „Nedávno jsme v San José měli prezentaci, na kterou čekalo přes 400 lidí. Byli jsme ohromeni,“ řekla agentuře AFP o zájmu starších lidí o tinktury, pleťovou vodu nebo oleje s obsahem kanabinoidů.
Amerika bojuje se závislostí na opiátech:
Kratom má pomáhat při léčbě závislosti na opiátech. Americký úřad varuje před opakem
Agentura uvedla, že právě skupina lidí nad 65 let je nejrychleji rostoucí komunitou uživatelů marihuany ve Spojených státech, a pokud tento trend bude pokračovat, může dohnat skupiny mladších konzumentů této měkké drogy.
Studie publikovaná na konci roku 2016 v časopise Society for the Study of Addiction uvedla, že stárnutí americké populace má také vliv na konzumaci měkkých drog u starších lidí.
Vyhází z dat National Survey on Drug Use z let mezi 2006 až 2013. Počet uživatelů marihuany ve věkové skupině nad 65 let stoupl o 250 procent. Ve věkové skupině 50 až 64 let to byl nárůst o 58 procent. Necelých sedm procent uživatelů konopí nad padesát let pak má tendenci k tomu, aby si na marihuaně vypěstovali závislost.
Ve čtyřicetimilionové Kalifornii, která se podílí na celkovém HDP Spojených států 14 procenty, se očekává, že trh s konopnými produkty bude mít v roce 2020 hodnotu 6,5 miliardy dolarů (145 miliard korun).
Srovnání cen marihuany ve 120 městech světa:
Marihuana ve světě: nejdražší je v Tokiu, nejvíce se spotřebuje v New Yorku
Senioři se zajímají často o marihuanu zejména kvůli tomu, že berou mnoho jiných léků a obávají se u nich vedlejších účinků, vysvětlila spisovatelka Beverly Potterová, která napsala knihu Cannabis for Seniors. Její základní radou je začít s touto drogou pozvolna a pozorovat, jak na ni tělo reaguje.
Podle spisovatelky je užívání marihuany méně nebezpečné než konzumace mnoha analgetik a opiátů. Výzkumy také potvrzují, že ve státech, kde je marihuana legální, dochází k poklesu zneužívání opiátů, se kterým bojují celé Spojené státy.
Dále čtěte: