Menu Zavřít

Atrakce nejen pro energetiky. Zájem o prohlídku technických památek roste

14. 7. 2019
Autor: Archiv MF

Energetické provozy ČEZ v Česku zaznamenaly loni nový návštěvnický rekord.Hitem jsou vodní a jaderné elektrárny.

Hrady a zámky stále přitahují největší pozornost, ale v posledních letech roste zájem také o prohlídku technických a industriálních památek. Patří mezi ně i elektrárny. Infocentra a energetické provozy Skupiny ČEZ v České republice zaznamenaly loni nový návštěvnický rekord – 235 tisíc lidí. Návštěvnost se jen za posledních deset let zvýšila o 70 tisíc osob.

Mezi hlavní návštěvnické hity patří přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Vybrali jsme pro vás šest lokalit, které stojí za návštěvu.

Láká vás návštěva technických památek?

1. Dlouhé stráně

 Dlouhé stráně

Návštěvnost: 88 756 osob (2018)

Při pohledu na useknutý kopec uprostřed Jeseníků, jehož vrchol se lidským zásahem změnil ve vybetonovanou vodní nádrž, vás napadne: toto by dnes neprošlo. Největší česká přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se začala stavět doslova „na poslední chvíli“ před změnou režimu v roce 1989 a do provozu byla spuštěna v červnu 1996. Úkolem elektrárny je vyrábět elektřinu v době denní špičky, naopak v noci dochází k přečerpávání vody do horní nádrže.

Zájemci si mohou objednat organizovanou prohlídku na webu Dlouhe-strane. cz. Druhá možnost je vydat se k horní nádrži pěšky. Nejtěžší úsek cesty si lze zkrátit lanovkou ze skiareálu Kouty nad Desnou na Medvědí horu, poté už je to k nádrži asi šest kilo metrů pěšky.

Odvážlivci mohou sjet zpáteční cestu na vypůjčené koloběžce. V údolí se nachází dolní nádrž, která ovšem není zdaleka tak vizuálně atraktivní.

2. Jaderná elektrárna Temelín

 Jaderná elektrárna Temelín

Návštěvnost: 46 267 osob (2018)

Realizace byla náročná časově i finančně, ale výsledek stojí za to. Jaderná elektrárna Temelín je s elektrickým výkonem 2110 megawattů největším a nejvýkonnějším energetickým zdrojem v Česku. Každý rok dodá do sítě okolo 15 miliard kilowatthodin elektřiny, což stačí na pokrytí jedné čtvrtiny domácí spotřeby.

A zvládá to bez obtěžujících emisí skleníkových plynů, prachových částic, rtuti a jiných škodlivin.

Nejen pro fanoušky jaderné energetiky je určeno návštěvnické centrum, umístěné v opraveném renesančním zámečku Vysoký Hrádek. Ten se nachází hned u vjezdu do areálu elektrárny. Zřejmě nejvíc pozornosti zde upoutá model elektrárny i samotného reaktoru a vyfotit se zde můžete se souborem tyčí s jaderným palivem. Pokud už budete mít energetiky dost, lze pokračovat návštěvou zámeckého parku.

3. Vodní elektrárna Dalešice

 Vodní elektrárna Dalešice

Pokud se pohybujete spíše na jihu Moravy než v jižních Čechách, můžete se vydat na prohlídku Jaderné elektrárny Dukovany. Tu lze spojit s návštěvou vodní elektrárny Dalešice, která se nachází vzdušnou čarou jen čtyři kilometry odtud.

Podobně jako Dlouhé stráně slouží hlavně k vyrovnávání nesouladu mezi výrobou a spotřebou elektřiny během dne. Technicky zajímavým řešením je sypaná hráz o výšce 100 metrů, což ji řadí na první místo v Česku a na druhou pozici v Evropě. V případě obou elektráren – Dukovan i Dalešic – ČEZ doporučuje rezervaci termínu návštěvy infocentra dopředu.

4. Uhelná elektrárna Ledvice

Elektrárna Ledvice

Uhelné elektrárny zůstávaly dlouho stranou zájmu veřejnosti, ale to se pomalu mění. ČEZ proto otevřel infocentrum ve své nejmodernější uhelné elektrárně Ledvice, kde představuje hlavně fungování nového 660megawattového bloku.

Hlavní atrakcí, která potěší návštěvníky všech věkových skupin, je rozhledna umístěná na kotli elektrárny ve výšce 144 metrů nad zemí. Je odtud skvělý výhled na Krušné hory a České středohoří.

5. Malá vodní elektrárna Hučák

 Malá vodní elektrárna Hučák

Hradec Králové je rájem (nejen) pro fanoušky kvalitní architektury první poloviny 20. století. Na dlouhý seznam secesních a funkcionalistických památek patří i malá vodní elektrárna s poetickým jménem Hučák. Nachází se na jezu těsně před soutokem Labe s Orlicí.

Pokud jste zvyklí na šedé a hranaté elektrárenské budovy, tady vás mile překvapí stavba připomínající spíše secesní radnici. Elektřinu vyrábí již od roku 1912. Dnes je v majetku firmy ČEZ Obnovitelné zdroje, která má v areálu své informační centrum.

6. Solární elektrárny Řehoty a Myštěves

 Solární elektrárna Myštěves

Pokud znáte solární elektrárny jen jako dlouhé řady panelů, můžete si spravit chuť na východě Čech v okolí Nového Bydžova. Fotovoltaické elektrárny, které provozují firmy Amos Energo v Řehotech a Apros Solar v Myštěvsi, jsou zčásti umístěny na otočných a nastavitelných panelech, které sledují pohyb slunce na obloze.

V Myštěvsi dokonce mají i zrcadla, která dále navyšují výkon elektrárny. V obou elektrárnách se občas konají dny otevřených dveří, letos to bylo na počátku června.

 Atrakce nejen pro energetiky

Dále čtěte:

Budeme muset zdražit mapy, říká šéf klubu turistů Chvátal

Cesta na sever. Jan Eskymo Welzl pěšky procestoval Sibiř

bitcoin školení listopad 24

Tajemství pravěku: Evropané nebyli otrhaní chudáci

Tajemství pravěku: Evropané nebyli otrhaní chudáci

  • Našli jste v článku chybu?