Menu Zavřít

Blockchain jako hlídač DNA. Startup chce střežit genetické informace

15. 2. 2018
Autor: EnkrypGen

Služby nabízející osobní analýzu DNA celosvětově získávají na popularitě. S jejich využitím se ovšem často pojí obchodní podmínky známé jako „Terms and Conditions“. Například zákazníci služby 23andMe, která v tomto odvětví působí déle než dekádu, použitím produktů dávají souhlas k prodeji anonymizovaných souhrnných dat o své DNA. Startup EnkrypGen chce demokratizovat vlastnictví DNA a dát lidem možnost plné kontroly nad jejich genetickou informací.

Technologie blockchain je známá především ze světa kryptoměn. Společnost EnkrypGen jí modifikovala pro ukládání, anonymizování a šifrování dat o genetických informacích. Výsledný produkt s názvem Gene-Chain má lidem umožnit plnou kontrolu nad informacemi o jejich DNA.

Systém má fungovat následovně. Uživatel nahraje svou DNA, která je díky blockchainu uložena a zašifrována. Přístup k ní má pouze uživatel. Ten se ale může rozhodnout ji poskytnout například ošetřujícímu lékaři nebo akademikům pro výzkum. Uživatel také může nabídnout své genetické informace za úplatu farmaceutické firmě.

Veškeré platby mají probíhat v kryptoměně $DNA tokens, kterou společnost pro tento účel vytvořila. Hodnota $DNA se nyní pohybuje kolem 0,3 dolaru za minci.

Vývoj hodnoty $DNA

 Vývoj hodnoty $DNA Zdroj: coinmarketcap.com

Cíl - svoboda

Zakladatel EnkryptGenu David Koepsell je dlouhodobým kritikem současného stavu na poli obchodu s genetickými informacemi. Varuje také před možným budoucím stavem, kdy by korporace mohly vlastnit podstatnou část lidského genomu. Upozorňuje zejména na údajné nekalé praktiky společností 23andMe a Ancestry.

23andMe se brání jakýmkoliv nařčením z obchodování s daty svých klientů. „Neprodáváme data na úrovni jednotlivců nebo jejich sady,“ uvedla 23andMe webu theDailyBeast.com. „Naši zákazníci mají možnost se dobrovolně zapojit do výzkumů, to ale vyžaduje souhlas nad rámec běžných obchodních podmínek,“ dodala společnost.

23andMe také odmítla Koepsellova obvinění, že by v minulosti inkasovala až tři tisíce dolarů za genetická data konkrétních zákazníků. Nicméně i prodej anonymizovaných souhrnných dat je dobrý byznys. Společnost 23andMe dříve například prodala data pro výzkum Parkinsonovy choroby za 10 milionů dolarů.

Primární emise vynesla 300 bitcoinů

EnkrypGen získal díky primární emisi (ICO) $DNA tokenů 300 bitcoinů na provoz a rozvoj. Koepsell se dříve vyjádřil, že byznys model založený na vlastní kryptoměně je důležitý pro to, aby platby nebyly ovlivněny výkyvy oficiálních měn. Virtuální měny se přitom vyznačují výraznými změnami v kurzech, což postihlo i měnu $DNA, která se na sklonku loňského roku obchodovala za 2 dolary.

Nejznámější kryptoměna bitcoin od počátku roku ztratila více než polovinu své hodnoty. Současný propad kurzu je z velké části důsledkem šířících se zvěstí o plánované regulaci kryptoměn. Banky JPMorgan Chase & Co., Citigroup a Lloyds Banking Group již oznámily, že zakážou svým zákazníkům používat kreditní karty k nákupu virtuálních měn. Jižní Korea dokonce plánuje zákon, který zakáže jakékoliv obchodování s kryptoměnami.

Dilema zůstává. Je bitcoin ekonomický nesmysl, nebo měna budoucnosti?

 Bitcoin se propadl pod 10 tisíc dolarů

bitcoin_skoleni

Čtěte také:

První fond v Česku umožňuje investici do kryptoměn. Očekává výnos přes 30 procent

Mračna nad bitcoinem: Korea zavádí regulaci, přidat se chtějí Francie i Německo

Měna robotů a internetu věcí. Korporace zajímá kryptoměna iota

Konec hry? Čína chce zastavit těžbu bitcoinů na svém území

Na kryptoměnách bohatnou i státy. Hesensko chce prodat zabavené bitcoiny

Nová zábava na kolejích: studenti těží kryptoměny za peníze univerzit

Počítačová sestava, takzvaný rig, pro těžbu kryptoměny, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?