Komu by se nelíbilo procházet se parkem a kochat se přitom záplavou žlutých a bílých květů, které jsou symbolem jarních měsíců? Takový zážitek ještě nedávno nabízela kalifornská destinace s názvem Daffodil Hill. Kvůli přílišné popularitě na sociálních sítích a obrovskému přílivu turistů, kteří si květiny chtěli prohlédnout i zdokumentovat, se však toto místo pro veřejnost nadobro uzavřelo.
Neodmyslitelným symbolem probouzející se přírody se nejen pro mnohé Američany stal ranč jménem Daffodil Hill, který se rozkládá nedaleko kalifornského města Sacramento. Jak už samotný název napovídá, každé jaro totiž v této horské oblasti rozkvétají tisíce žlutých a bílých narcisů.
Malebný ranč, který byl v minulosti oblíbenou zastávkou pro těžaře i pocestné směřující na východ, zakoupila v 19. století rodina McLaughlinových. Jako upomínku na své rodné Holandsko zde původní majitel Pete Denzer vysadil několik narcisů. Tato tradice se novým obyvatelům zalíbila natolik, že se rozhodli v ní pokračovat a přidávali neustále nové a nové rostliny.
Když se o květinovém ráji dozvědělo široké okolí, začali se sem pravidelně sjíždět návštěvníci z blízkých i vzdálenějších koutů světa, aby mohli obdivovat a zdokumentovat krásu nedotčené přírody. Kromě všudypřítomných narcisů byste zde našli také vysoké borovice, původní stodolu z 19. století, těžební vybavení z období zlaté horečky i starožitné zemědělské náčiní.
Narcisy všude, kam se podíváš
Do květinového ráje se už nedostanete
V letošním roce se do pohádkové narcisové zahrady vydalo nečekaně velké množství turistů, což se tomuto místu nakonec stalo osudným. Rodina Ryanových, jejíž členové pozemek momentálně vlastní a starají se o něj, se rozhodla Daffodil Hill veřejnosti nadobro uzavřít. Tuto skutečnost oznámili na své facebookové stránce, kde také vysvětlili fanouškům, jaké důvody je k tomu vedly.
„Jako rodina jsme byli vždy rádi, že jsme mohli sdílet náš klidný a mírumilovný Daffodil Hill se širokou veřejností. Generace před námi, které zakoupily tento pozemek roku 1887, si jistě nedovedly představit, že jejich snaha o jeho zvelebení z něj udělá tak oblíbenou atrakci. Je to ale právě tato ohromující popularita, která nás vedla k rozhodnutí toto místo nakonec uzavřít.“
Na vině jsou škody i problémy s parkováním
Jak uvedl zpravodajský server CNN, oblast plná narcisů nebyla díky své venkovské poloze připravená na obrovský příliv turistů, kteří se na místo rozjeli, aby si mohli květinová pole vyfotografovat a zveřejnit snímky na sociálních sítích. Mezi největší problémy patřily škody způsobené na životním prostředí, nedostatečné množství parkovacích míst a náročný provoz.
Potíže zaznamenali majitelé hned během prvního víkendu v roce 2019, kdy Daffodil Hill otevřel své brány veřejnosti a návštěvníkům trvalo často i více než dvě hodiny, než byli schopní najít volné parkovací místo. Někteří z nich se proto rozhodli zaparkovat svá vozidla na místních úzkých silnicích, čímž blokovali dopravu a navíc ohrozili i sami sebe, když museli na kopec dojít skrze rušný provoz.
„Po obrovském přílivu návštěvníků, kteří si letos našli cestu do naší květinové zahrady, jsme si uvědomili, že omezení týkající se našich parkovacích míst a neschopnost místní silniční infrastruktury zvládnout takový objem turistů, vyvolává pocit odpovědnost a obavy o bezpečnost všech zúčastněných,“ uvedla rodina Ryanových na svém facebookovém profilu.
Kvůli turistům zavírají i další destinace
Daffodil Hill ale zdaleka není jediné místo na světě, kde způsobil problémy obrovský příliv turistů, kteří si chtěli pořídit kouzelné snímky na své sociální sítě. Podobnou situaci zažili v březnu 2019 třeba v kalifornském Antelope Valley. Aby si mohli vyfotit rozkvetlé pole vlčích máků, návštěvníci neváhali překročit zákon a jeden z nich dokonce nelegálně přistál mezi květinami se svou helikoptérou.
Uzavření se kvůli škodám na životním prostředí, které mají na svědomí neukáznění turisté, dočkala třeba pláž Maya Bay v Thajsku nebo australské Uluru. Stejné opatření přijala také indonéská vláda, která prozatím uzavřela veřejnosti ostrov Komodo. Návštěvníci totiž způsobili škody na místní kouzelné přírodě a došlo také k ilegálnímu prodeji varana komodského na černém trhu.
Čtěte také: