Menu Zavřít

„Dům zvládne postavit každý šikovný kutil,“ říká průkopník kontejnerové architektury Marek Popálený

13. 10. 2021
Autor: Archiv Marka Popáleného
  • Marek Popálený loni postavil pro svou rodinu dům z přepravních kontejnerů

  • Celý proces stavby natáčel na svůj Youtube kanál 2apples, kde poslední časosběrné video získalo devět milionů shlédnutí

  • Projektovou dokumentaci a návod na stavbu kopie svého obydlí prodává za symbolickou cenu ostatním lidem

  • V listopadu se chystá začít stavět z kontejneru tiny house a celý postup opět zveřejnit

Kontejnery dnes hýbou světem. Stalo se z nich tak cenné zboží, že některé řetězce si pro jistotu pronajmou celou loď, aby na ně nějaké zbyly, přestože takové opatření vyjde až na dva miliony dolarů. Marek Popálený z Hranic na Moravě se rozhodl inspirovat zahraničním trendem a zkusit z kontejnerů vytvořit dům. Svépomocí ze železných schránek postavil rodinné bydlení, loni v prosinci se tam nastěhoval a za stavbu vlastního domu zaplatil také necelé dva miliony, ale v korunách.

Celý průběh stavby natáčel a všechny informace o procesu nahrál na Youtube kanál 2apples, kde lidem formou živé reality show ukazuje, jak proměnit několik přepravních kontejnerů na moderní dům s obytnou plochou 140 m2. „Dům zvládne postavit každý šikovný kutil, když jsem to zvládl i já. A to nejsem vyučený v oboru, ani nejsem stavebníkem z povolání,“ tvrdí Marek Popálený. „Mě osobně překvapilo, jak snadné je naučit se svařovat. Což je na kontejnerový dům samozřejmě potřeba,“ dodává.

Čerstvě vytištěné hřiště. Na Praze 11 otevřeli prostor plný prvků z 3D tiskárny
Přečtěte si také:

Čerstvě vytištěné hřiště. Na Praze 11 otevřeli prostor plný prvků z 3D tiskárny

Jeho cílem bylo umožnit lidem ušetřit a získat rodinný dům svépomocí. Na webu nabízí kompletní projekt domu za symbolickou částku a se zbytkem pomohou videa z pečlivě připraveného návodu. „S tím už si musí každý poradit sám, anebo projektovou dokumentaci zadat firmě,“ říká. Do staveb na klíč se nepouští. Lidem prodává projekt a kompletní technickou dokumentaci, s níž si mohou postavit kopii jeho obydlí. Dispozice interiéru vymýšlela kutilova žena podle pravidel feng-šuej, aby se tam rodině bydlelo co nejlépe. Při samotné stavbě použil Popálený čtyři 40stopé kontejnery typu high cube. K dostání jsou však i rozměry poloviční.

Luxus v kontejneru

„Nápad jsem dostal v letadle po cestě do Ameriky. Díval jsem se na film, jak jeden Ir staví kontejnerové domy, a napadlo mě, proč to nezkusit taky. Líbila se mi udržitelnost architektury i cenová úspora,“ vypráví Popálený o začátku cesty amatérského stavitele. Zvolil si tuto možnost, aby ušetřil čas a peníze, což se mu podařilo, protože se s rodinou stěhoval během devíti měsíců a hrubá stavba ho stála přibližně 1,8 milionu korun. Díky tomu mu zbylo více úspor na luxusnější a designovější vybavení do interiéru.

Pokud odečteme cenu, rozdíl mezi kontejnerovým a cihlovým domem na pohled není vůbec znát. A podobá se i jejich životnost, kvalitně postavený kontejnerový dům vydrží generace. Stavitel musí pečlivě ošetřit místa náchylná na rez, hlídat, kde se sráží vlhkost, a jednotlivé kontejnery pečlivě svařit. Pak se podle Popáleného není čeho bát.

Stavba se běžně izoluje polystyrenem, v závislosti na teplotním pásmu. Vodu lze připojit z veřejné sítě. „Pro vytápění jsme si na poslední chvíli zvolili infra topné fólie a ani trochu nelitujeme. Prostor vyhřívají sálavým teplem, které je velice příjemné a navíc je lze regulovat vzdáleně z mobilu, což má mnoho výhod. Například před návratem z dovolené si tak pár kliknutími stačí zapnout topení, a člověk se nemusí vrátit do vymrzlého domu.“

Celou stavbu komplikovalo pouze to, že ji Marek Popálený realizoval v období koronavirové pandemie, takže se sháněním materiálu se nadřel. „Na nějaké zásadní problémy si nevzpomínám. Přirozeně se objevovaly větší či menší výzvy, které člověk musel neplánovaně řešit. Třeba jsme nakoupili všechen potřebný sádrokarton, ale ten byl v jiném rozměru, než je standard v Česku. Takže já již měl udělaný rošt pod sádrokarton v českých rozměrech, ale koupený sádrokarton na něj neseděl. Vše ale šlo vyřešit zachováním chladné hlavy a trochou kreativity,“ vypráví s úsměvem Popálený.

Jak dosáhnout na vlastní bydlení

Shlédnutí filmu ho motivovalo, aby se stal průkopníkem české kontejnerové architektury. Rozhodl se postavit alternativní dům v místě, kde to není zvykem a seznámit s touto možností i ostatní. Popálený od začátku věděl, že celý projekt bude chtít nabídnout zájemcům a že chce každý svůj krok sdílet na internetu, aby ostatním dodal odvahu. „Chceme o kousek zpřístupnit bydlení a usnadnit lidem cestu za ním. Výdělek je investován zpět k tvorbě dalších projektů,“ říká stavitel. Už teď si jeho nákresy objednala téměř stovka zákazníků a kopie hranického domu roste například v Německu.

Námořní kontejnery patří mezi nejžádanější zboží na světě. Přesto jich mnoho jen nečinně stojí v přístavech
Přečtěte si také:

Námořní kontejnery patří mezi nejžádanější zboží na světě. Přesto jich mnoho jen nečinně stojí v přístavech

Popálený věří, že časem bude kontejnerových domů mnohonásobně přibývat a v budoucnu spousta lidí při stavbě sáhne po alternativním řešení. „Z bydlení se stává extrémně drahá záležitost a lidé hledají možnosti, jak na něj dosáhnout," vysvětluje nadšenec.

„Skvělým způsobem vlastního bydlení s menším rozpočtem je kontejnerový tiny house, který lze postavit do 500 tisíc,“ pokračuje popisem svého dalšího projektu. Nyní se do stavby malého domku hodlá pustit sám. Popálený použije jediný kontejner o rozměrech 12 x 2,4 m. Zároveň bude v případě tiny house točit podrobný videonávod, který bude přesně vycházet z projektu dostupného na stránkách chcisvujdum.cz. Nová série videí začne na Youtube vycházet v listopadu. „Chci ukázat podrobně každý krok, aby postup zvládl zopakovat opravdu každý. I ti, kteří třeba v řemesle nemají zatím mnoho zkušeností, ale přesto se pouštějí do vlastní stavby. Ideální bude domek pro studenty s nízkým rozpočtem, mladé rodiny, které hledají příležitost pro svůj start, všechny lidi v náročné sociální situaci, stejně jako pro minimalisty, kteří si jednoduchý prostor zkrátka užívají,“ říká.

MM25_AI

Jeho videa mají skalní fanoušky, kteří je sledují i v několikahodinových maratonech a pak Marka Popáleného nadšeně oslovují v komentářích nebo se s ním jezdili na stavbu fotit. Na videa, kterých je na kanálu 2apples už nahráno 71, se dívají i lidé ze zahraničí, dokonce i ze států mimo Evropu, ačkoliv ve všech kutil mluví česky. Postupně k nim přidává anglické titulky, aby se přiblížil divákům z celého světa „Největší rozruch ale vzbudilo poslední časosběrné video. V patnácti minutách je vidět, jak dům doslova vyroste před očima. Na něm máme momentálně téměř devět milionů zhlédnutí a číslo každým dnem roste. O autorská práva na sdílení tohoto videa nám psali velcí internetoví hráči z USA i Číny,“ říká stavitel.

  • Našli jste v článku chybu?