Tygří ořechy, zemní mandle, šáchor. To jsou synonyma pro plodinu, která se tradičně pěstovala ve starověkém Egyptě. Nyní je stále více populární v západní Evropě, Dánsku, Švédsku, Německu.
Tygří ořechy jsou ideální ingrediencí například do nápojů, protože neobsahují živočišné bílkoviny, nebo díky absenci lepku do pečení. Jsou tak vhodnou potravinou pro alergiky. Pocházejí z rostliny šáchor jedlý (španělsky chufa), která se používala tři tisíce let před naším letopočtem v Egyptě, kde si ji velmi cenili. Tygří ořechy byly nalezeny také v hrobkách egyptských faraonů.
Do Evropy se dostala s Araby při jejich tažení na Pyrenejský poloostrov, kde se zejména v oblasti okolo Valencie pěstuje dodnes. Podzemní hlízky chutí připomínají mandle nebo ořechy s kokosovou příchutí. Obsahují 45 procent sacharidů a 30 procent tuků, zejména kyselinu olejovou. Obsahují i další látky jako vitamin H, vitamin E, hořčík, vápník a draslík.
Po Evropě chce tygří ořechy rozšířit dánská firma Nordic Chufa, jež je prodává také rozemleté a dělá z nich mouku, případně rostlinné mléko.
Popularita rostlinného mléka stoupá:
Krávy škodí planetě: švédský farmář vyrábí mléko z ovsa
Nordic Chufa tygří ořechy kupuje od velkoobchodníků ve Španělsku, kteří je dovážejí rovněž z afrických zemí, jako je Burkina Faso a Niger. Jsou certifikovány jako biopotraviny a mají dostat licenci fairtrade, uvedla pro server FoodNavigator spoluzakladatelka firmy Lis Christiansenová.
Výrobky z této plodiny jsou stále populárnější nejen v Dánsku, firma expanduje se svými produkty do Švédka a Norska. Christiansenová doufá, že se z tygřích ořechů stane „mainstreamová“ potravina.
Svést se na popularitě veganské stravy
„Snažíme se produkty vyvíjet tak, aby využívaly mouku z chufy, aby každý viděl, jak se (nová) potravina může využívat,“ dodala. Proto firma dodává mouku dalším výrobcům, kteří z ní pečou například sušenky.
Manažerka sází na popularitu jídel, která neobsahují lepek a jsou pouze rostlinného původu, takže vyhovují i veganské stravě.
„Máme spoustu nápadů, jak se dá chufa využívat při výrobě dalších potravin,“ je přesvědčena o úspěchu superpotraviny dánská manažerka. Kromě nápojů se může využívat do pečiva a pomazánek.
Tygří ořechy a výrobky z nich se prodávají v dánském řetězci supermarketů Menu. Kilo sušených ořechů vyjde na 100 dánských korun (350 korun). V Německu jsou v nabídce řetězce DM a řetězců s bio-potravinami.
V Česku se dá v internetových obchodech sehnat 100 gramů sušených ořechů za 45 korun.
Dále čtěte: