Model ženy v životní velikosti vytištěný v tiskárně 3D, který se jmenuje Marie, má pomoci při léčbě rakoviny radioterapií. Umělé tělo plné vody vytvořila americká studentka Meagan Moorová.
Marie má modrou barvu, 155 centimetrů a necelých sedm kilogramů. Jedná se o první ženu v životní velikosti vytištěnou podle reálného vzoru na 3D tiskárně. Autorkou je studentka Meagan Moorová z americké Státní univerzity v Louisianě (LSU).
Model ženy je schopen pojmout 137 litrů vody. Voda měla otestovat, zda udrží tekutinu po dobu 4 a půl hodiny. Jejím úkolem je zlepšit možnosti radioterapie u pacientů s onkologickým onemocněním. Tvar Marie vychází z pěti naskenovaných snímků ženy v Pennington Biomedical Research Center. Její vytištění trvalo 136 hodin. Je složena ze čtyř částí.
Trojrozměrný král Průša: Někdy je to velký chaos
Hlavní výhodou má být především cena modelu, zdůraznila Meagan Moorová. Stojí 500 dolarů. Výtvor má pomoci optimalizovat léčbu u jednotlivých pacientů, protože morfologie těla se u různých pacientů značně liší. „Děti a pacientky s rakovinou prsu mají velmi odlišnou morfologii, a je obtížné je léčit,“ uvedla Moorová. Proto by vytištěný model pacienta v životní velikosti výrazně zlepšil efektivitu léčby při ozařování.
Model ženy už byl testován lékaři v Seattlu, kde byla Marie vystavena neutronové terapii. Ta se používá zejména u těch nádorů, které jsou rezistentní vůči běžné radioterapii. Mooorové se na tvorbě modelů lidského těla líbí zejména to, že se jedná o kombinaci umění a vědy. „Projekt začal jako umění, pak se z něj stala věda,“ dodala studentka. Doufá, že modely pacientů se budou používat častěji a pomohou při úspěšnosti léčby rakoviny.
Dále čtěte: