Perseverance je šestikolový automatický vědecký rover o hmotnosti 1043 kilogramů. Jeho mise, jejíž řízení bylo svěřeno Laboratoři tryskového pohonu (JPL) NASA, zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.
Tím však úkoly tohoto robotického výzkumníka nekončí. Podle NASA k nim patří i charakterizovat klima a geologii planety. Perseverance bude také shromažďovat vzorky marsovských hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi. Cílem její expedice je rovněž připravit cestu pro výpravu lidských průzkumníků na Mars.
Cesta potrvá více než půl roku, jméno navrhl žák sedmé třídy
Start vozítka Perservence k sousední planetě NASA předběžně plánuje na červenec nebo srpen letošního roku. Přistát na povrchu Marsu by tento další průzkumník americké vesmírné agentury měl někdy v únoru roku následujícího.
Soutěž o pojmenování roveru Mars 2020 zahájila NASA loni koncem srpna. Děti, žáci a studenti při ní v základním kole poslali na 28 tisíc návrhů. Postupné zužování skončilo výběrem devíti příspěvků, které posuzovala nejprve veřejnost na internetu a z nichž nakonec experti vybrali jméno Perservence, jež navrhl žák sedmé třídy z Virginie Alexander Mather.
"Alexův návrh vystihuje podstatu výzkumu," řekl šéf vědeckých misí NASA Thomas Zurbuchen, který dnes výsledek soutěže slavnostně oznámil. "Stejně jako každá předchozí průzkumná mise, bude i tento náš rover čelit výzvám a bude dělat úžasné objevy. Už jsme překonali mnoho překážek, než jsme se dostali tam, kde jsme dnes - k přípravě na vypuštění," dodal Zurbuchen.
Perservence je zatím poslední v řadě výzkumných vozítek vyslaných na Mars, která pojmenovali američtí školáci. Od Sojourneru v roce 1997, přes Spirit a Opportunity, které na rudé planetě přistály v roce 2004, až po rover Curiosity, jenž na Marsu bádá od roku 2012. Všechny názvy těchto aparátů byly vybrány při celostátních soutěžích.
Čtěte také:
Kam dál: Venuše, Io, Triton? NASA zvažuje, na které objevitelské projekty se zaměřit
Návrat lidské posádky na Měsíc? NASA potřebuje dalších 35 miliard dolarů