Menu Zavřít

Jak ušetřit? Rozdělte příjem na čtyři hromádky

21. 9. 2019
Autor: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

Máte problémy vyjít s platem a neumíte efektivně nakládat s výdělky? Zkuste strategii 70-10-10-10, kterou zpopularizoval známý podnikatel a motivátor Jim Rohn.

Strategie 70-10-10-10 spočívá v rozdělení zdaněného příjmu na čtyři oddělené hromádky.

První hromádka je největší. Ze svého příjmu máte dát 70 procent na náklady na žití, tedy na každodenní výdaje, placení nájmu, atd. Jak upozorňuje web The Simple Dollar, průměrný Američan dává na tyto výdaje přes devadesát procent svého zdaněného výdělku. Přechod na Rohnovu strategii tak bude pro většinu lidí představovat výzvu a nutnost přehodnotit svůj životní styl. Možností, jak v tomto směru ušetřit, je několik: přestěhovat se do menšího a blíž k práci, využívat hromadné dopravy na úkor aut či stravování se téměř výhradně doma.

Kolik procent z příjmu dáváte na životní náklady?

Druhá skupina je první „desítkou“. Desetinu příjmu po zdanění radil Rohn dát na „aktivní investování“. Peníze si můžete vložit na spořicí účet nebo někam, kde budou snadno dostupné a budete je moci využít k investičním příležitostem. Prakticky se jedná o úspory, na které můžete v nouzi sáhnout.

Dalších deset procent výdělku byste měli vyhradit na „pasivní investice“. Jde o peníze, které si odložíte stranou, nevšímáte si jich a necháte tuto hromádku růst. Může posloužit například jako šetření na důchod. Každý jedinec však může od svého důchodu očekávat něco jiného. Kdo chce být i po konci pracovní kariéry aktivní a například hodně cestovat, možná by měl na „pasivní investice“ odkládat stranou větší procento výdělku.

Posledních deset procent máte darovat na něco, co zlepší svět kolem vás. Týká se to například různých charitativních organizací.

FIN25

Od výplaty k výplatě, tak žije polovina Čechů. Počítají s pozdějším odchodem do důchodu

Jak vysoký bude váš důchod? Spočítejte si to na důchodové kalkulačce

Dále čtěte:

Neumřít v práci: kolik milionů je třeba na předčasný důchod?

Češi nejčastěji spoří do 500 korun měsíčně, většinou na běžném účtu

V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků

  • Našli jste v článku chybu?