Najíst se dobře v Praze nebo Brně není žádné umění. Už v Ostravě to bude trochu problém a mimo velká města je to spíše otázkou dobré přípravy než štěstí. V Třeboni jsou letitou stálicí restaurace Šupina a Šupinka, které mají stejné majitele i menu. Přestože jsem poslední dobou zaznamenala směrem k oběma restauracím kritiku, mé zkušenosti tomu neodpovídají. Když do Třeboně, tak do Šupiny! Věřte mi, před měsícem jsem vyzkoušela podniky v blízkém okolí včetně protějšího pivovaru a žádné dobré gastronomické zážitky jsem si neodvezla.
Šupina vznikla jako první, a tradičně tedy chodíme tam, snad z nostalgie k letitému interiéru s rybářskou tematikou. V hlavní části restaurace je pouhých 25 míst, takže zejména v exponované turistické sezoně doporučuji rezervaci. Silnou stránkou podniku je pozorná a dobře informovaná obsluha.
Čarovala ryba
Zcela nepřekvapivě je nabídka Šupiny postavená na sladkovodních rybách z třeboňského regionu. Najdete v ní samozřejmě kapra, jenž je základem zdejšího nejslavnějšího pokrmu, který už stihly zkopírovat restaurace široko daleko. Recept na křupavé kořeněné kapří hranolky (135 korun předkrm/268 korun hlavní jídlo) pochází právě ze Šupiny. Kousky kapřího masa jsou obaleny ve výrazně kořeněném těstíčku, jehož chuti vévodí česnek. Díky koření a kvalitní rybě v této podobě dokážou kapra konzumovat i ti, kteří se ho na Vánoce v klasickém trojobalu nechtějí ani dotknout. Spolu s hranolky se servíruje teplá žampionovokoprová omáčka, která hranolkům přidává ještě dominantní chuť kopru. Na mě je v tomto jediném jídle chutí až příliš, ale pokud mají česnek a koření maskovat chuť kapra a přiblížit ho jeho zapřísáhlým odpůrcům, fungují skvěle.
Čtěte o putování po gastronomii jihomoravské metropole:
Brno, Brno, restaurací plno
Těm, kterým se po štědrovečerní večeři stýská celý rok, doporučuji rybí polévku s krutony z pečiva s čerstvou petrželkou. Je jemná, plná zeleniny, dochucená petrželovým olejem. V kuchyni ale umějí ještě lepší a sofistikovanější pokrmy. Při poslední návštěvě mě nadchl voňavý uzený pstruh s pečenou i nakládanou červenou řepou, s kopečky zakysané smetany a lískovými oříšky (96 korun).
Trochu diskutabilní jsou tu těžké zimní přílohy, které sice respektují sezonu, ale k rybě ne vždy lákají. Dát si sumce se špeclemi, zelím a slaninovou omáčkou (354 korun) se mi nezdá jako úplně dobrý nápad. Záměna přílohy za jinou tu ale není problém. Pracovat s rybami opravdu umějí, filety jsou vždy správně opečené a šťavnaté, personál dokáže s výběrem poradit, třeba i podle množství kostí. Souboj mezi štikou a candátem vyhrála při naší poslední návštěvě štika, která se rovněž objevila ve speciální nabídce.
Nejen ryby
Nabídka počítá i s těmi hosty, kteří ryby v lásce nemají. Místo candáta, sumce nebo amura si mohou dát třeba měkoučká hovězí líčka se žampiony a křupavou smaženou cibulkou v doprovodu bramborové kaše (333 korun). Chyběla jim snad jen špetka soli navíc. A pokud si v kontrastu s dietní rybou chcete dát něco opravdu tučného, uspokojí vás bůček s bílými fazolemi doplněný o pyré z pečeného jablka (285 korun).
Restaurace Šupina |
---|
Valy 155, Třeboň |
t: +420 384 721 149 |
e: info@supina.cz |
www.supina.cz |
otevřeno: Pá 12.00–22.00, So 11.00–22.00, Ne 11.00–16.00 |
Přečtěte si další recenze: