Menu Zavřít

Profesák jako řidičský průkaz pro profesionály. Jak získat profesní průkaz?

27. 2. 2022
Autor: Depositphotos
Chcete se nechat zaměstnat jako profesionální řidič kamionu nebo byste si rádi zřídili vlastní autodopravu? Pak budete muset získat profesní průkaz řidiče. Než ho ale dostanete, musíte splnit celou řadu podmínek, projít časově i finančně náročným školením, absolvovat psychotesty a samozřejmě zvládnout závěrečnou zkoušku.

Profesní průkaz

Profesní průkaz řidiče je v podstatě řidičák pro profesionální řidiče autobusů a nákladních vozidel (s hmotností nad 3500 kg). Jinak se mu říká také průkaz profesní způsobilosti řidiče nebo profesní řidičský průkaz, lidově „profesák“.

Oproti klasickému řidičáku se na ale na držitele profesních průkazů vztahuje každoroční povinnost absolvovat školení. I samotná cesta k zisku průkazu profesní způsobilosti řidiče je mnohem trnitější, než je tomu u klasických řidičských průkazů. A také je mnohem náročnější po finanční stránce.

Školení a výcvik pro získání průkazu profesní způsobilosti musí vždy probíhat podle zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a prováděcí vyhlášky č. 156/2008 Sb.

Kdo musí mít profesní průkaz?

Kladete si otázku, kdy musím mít profesní průkaz řidiče? Povinnost se vztahuje na všechny profesionální řidiče, kteří řídí motorová vozidla skupin C, C + E, D a D + E nebo podskupin C1, C1 + E, D1 a D1 + E.

Povinnost vlastnit profesní průkaz se nevztahuje na řidiče vozidel:

  • jejichž nejvyšší povolená rychlost nepřesahuje 45 km/h,
  • používaných ozbrojenými silami České republiky, Policií České republiky, Celní správou České republiky a zpravodajskými službami České republiky,
  • Hasičského záchranného sboru České republiky a jednotek dobrovolných hasičů, zdravotnické záchranné služby a Správy státních hmotných rezerv,
  • používaných při zabezpečování civilní ochrany a báňské záchranné služby,
  • ve zkušebním provozu,
  • autoškoly,
  • používaných při přepravě věcí, které řidič využije při výkonu své závislé práce nebo podnikání, pokud řízení není hlavním předmětem výkonu závislé práce nebo podnikání řidiče (například řidiči zásobování, kurýři),
  • používaných pro vlastní potřebu,
  • zemědělských a lesnických traktorů.

Jak získat profesní průkaz?

První kroky k získání profesního průkazu řidiče povedou do autoškoly. V autoškole projdete teoretickým i praktickým školením a získáte znalosti potřebné k tomu, abyste poté uspěli ve zkoušce.

Podmínky pro zisk profesního průkazu

Jaké platí podmínky pro získání profesního průkazu? Základem je absolvování vstupního školení v autoškole, na které je vyhrazeno celkem 140 hodin (130 hodin teorie, 10 hodin jízdy). Poté žadatel skládá praktickou zkoušku na odboru dopravy.

Abyste se mohli ucházet o profesní průkaz pro řízení vozidel skupiny C nebo C + E, musí vám být minimálně 21 let. Pro skupiny D a D + E se věková hranice zvyšuje na 23 let. Mladší zájemci ovšem mají možnost absolvovat rozšířenou výuku se vstupním školením v rozsahu 280 hodin, kdy se minimální věkové hranice snižují na 18 a 21 let.

Samozřejmostí pro získání profesního průkazu řidiče je posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, který vydává praktický lékař. Platnost tohoto posudku trvá 2 roky. Chce-li žadatel řídit vozidla s hmotností nad 7500 kg, musí navíc podstoupit dopravně psychologické a neurologické vyšetření.

Testy na profesní průkaz (psychotesty)

Zmiňované psychologické vyšetření se nevztahuje na všechny žadatele o profesní průkaz, pouze na ty, kteří chtějí řídit vozidlo s hmotností nad 7,5 tuny (autobus, nákladní vůz, jízdní souprava). Kromě psychotestů se provádí i neurologické vyšetření.

Součástí neurologického vyšetření je také provedení EEG (elektroencefalografie), což je bezbolestná neinvazivní metoda monitorující elektrické aktivity v mozku. Při dopravně psychologickém vyšetření vás pak čeká několik psychotestů, které vyplníte. Následně je vyhodnotí pověřený dopravní psycholog.

Pokud budou výsledky obou vyšetření v pořádku, zanese se tato skutečnost do posudku o zdravotní způsobilosti k řízení. Dokud vám není 50 let, nemusíte toto vyšetření už podstupovat. Po dosažení hranice padesátky máte povinnost absolvovat obě vyšetření každých 5 let.

Platnost profesního průkazu

Pokud splníte všechny podmínky a získáte profesní průkaz, neměli byste se ještě předčasně radovat. Profesní průkaz řidiče má totiž platnost omezenou na 5 let. V průběhu těchto 5 let musíte navíc každoročně absolvovat školení pro profesionální řidiče (v délce 7 hodin). Jen po splnění této podmínky vám může být po uplynutí lhůty vydán nový profesní průkaz.

Obnovení profesního průkazu

Takzvané obnovovací školení je určeno osobám, které v minulosti vykonávaly povolání profesionálního řidiče a mají propadlý profesní průkaz. V tomto zrychleném školení musí absolvovat 35 hodin výcviku v autoškole. Uhradí za něj přibližně 6 tisíc korun.

Profesní průkaz: cena

Už ze samotné délky školení lze usoudit, že je cesta k získání řidičského průkazu velice náročná, a ne každý na ní dojde až k úspěšnému cíli. Časová délka školení v autoškole dá tušit, že si za profesní průkaz pořádně připlatíte. Jaká je tedy cena profesního průkazu?

Pokud absolvujete klasické vstupní školení v rozsahu 140 hodin, zaplatíte za něj autoškole přibližně 25–40 tisíc korun. Kandidáti, kteří chtějí podstoupit rozšířené školení a získat profesní průkaz v nižším věku, si musí připravit vyšší obnos v rozmezí 40–65 tisíc korun. Cenu za kurz si vždy určuje sama autoškola. Pravidelné každoroční školení vás pak přijde na 750–1200 korun.

Za dopravně psychologické a neurologické vyšetření musíte navíc zaplatit 3–4 tisíce korun.

bitcoin_skoleni

V porovnání s těmito částkami se pak zdá správní poplatek ve výši 200 korun, který uhradíte na odboru dopravy za vyřízení žádosti o vydání profesního průkazu, zcela malicherný. Souhrnně vás tak může pořízení profesního průkazu přijít až na 75 tisíc korun. Záleží hlavně na cenách, jaké si nastaví autoškola za své služby.

Jak získat profesní průkaz?
Pro získání profesního průkazu musíte absolvovat 140 hodin vstupního kurzu v autoškole, případně 280 hodin v kurzu rozšířeném. Musíte splňovat věkové podmínky, zvládnout závěrečnou zkoušku a získat posudek o zdravotní způsobilosti od lékaře. Každý rok po získání průkazu se pak musíte účastnit školení pro profesionální řidiče, aby vám mohl být po uplynutí 5 let vydán nový profesní průkaz.
Kdy mohu řídit bez profesního průkazu?
Pokud je řízení motorového vozidla s hmotností nad 3,5 tuny vaší profesní činností, tak vždy. Profesní průkaz nemusí mít například policisté, hasiči, kurýři či řidiči sanitky. Zkrátka v situacích, kdy pracovník nevykonává svou práci tím, že řídí, pouze využívá vozidlo jako prostředek k přemístění na místo, kde vykonává své pracovní povinnosti.
Kolik stojí obnovení profesního průkazu?
Řidiči, kteří v minulosti vykonávali zaměstnání profesionálního řidiče a kterým vypršel profesní průkaz, si ho mohou obnovit. Zaplatí za to přibližně 6 tisíc korun a musí absolvovat 35 hodin výcviku v autoškole.

  • Našli jste v článku chybu?