Menu Zavřít

Ptáci si vyzobávají mozky. I to je následek změny klimatu

16. 1. 2019
Autor: Profimedia.cz

S mírnějšími zimami dochází k tomu, že drobní stěhovaví ptáci jsou častěji ohrožováni sýkorami. Teplejší zima sýkorám koňadrám umožní dříve zahnízdit. Lejsci černohlaví, kteří přiletí z Afriky, pak často v hnízdech najdou smrt. Silnější sýkory je zabijí a snědí jejich mozek. Zjistil to výzkum, který monitoroval populací lejsků v letech 2007 až 2016 v Nizozemsku.

Vědci přišli s dalším důkazem, jak klimatická změna ovlivňuje složité vztahy v přírodě. Jedná se o případ z ptačí říše, kdy je stěhovavý druh ptáků lejsků černohlavých znevýhodněn vůči sýkorám koňadrám.

Mírnější zimy v Evropě způsobují, že lejsci migrující z Afriky mají svá hnízda již obsazená sýkorami, jejichž populace naopak v Evropě posiluje. Dochází pak k situacím, kdy ornitologové v hnízdech nacházejí mrtvé lejsky, kteří mají vydlabaný mozek.

Výzkum se prováděl v letech 2007 až 2016 v Nizozemsku. Vedoucí studie Jelmer Samplonius vysvětlil, že se oba druhy dostávají do konfliktu častěji, než tomu bylo dříve. Střetů přibývá zejména v letech, kdy je teplejší zima.

Pak dochází k tomu, že je téměř každý desátý samec lejska černohlavého uklován k smrti sýkorami, které začaly snášet vejce dříve. „Když jsme otevřeli ptačí budky, všimli jsme si mrtvých lejsků. Ty jsme poté zkoumali a zjistili jsme, že zadní části lebky byly prasklé a mozek byl vyjeden,“ vysvětlil Samplonius.


Naděje (a strach) v Alpách. Lyžování bude čím dál hůře dostupné

 Val d'Isère


Podobné chování sýkorek bylo popsáno ornitology už dříve. Sýkory takto dokáží usmrtit i menší netopýry a drobnější ptáky v zimě, když mají nedostatek potravy. „Mezi jednotlivými roky jsou v počtu mrtvých ptáků velké rozdíly. Ale v letech, kdy se vyskytuje více sýkorek, zejména po teplejších zimách, bylo více obětí mezi lejsky,“ doplnil nizozemský evoluční biolog.

Ke konfliktu dochází kvůli potravě, zejména housenkám, jež jsou citlivé na teplotu na jaře. „Sýkory na změnu mohou reagovat. Ale lejsci, kteří přilétají z velké vzdálenosti, nevědí, jaká je situace v oblasti hnízdění,“ vysvětlil Samplonius s tím, že vědecká komunita musí věnovat zvýšenou pozornost dlouhodobému zkoumání dopadů klimatických změn, které se v posledních letech zrychlují.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Změna klimatu má stále horší důsledky. Způsobila škody za 85 miliard dolarů

Kdyby všichni znečišťovali ovzduší jako Rusko nebo Čína, teplota by do roku 2100 stoupla o 5 stupňů

Skleníkových plynů je nejvíce v historii. Podle WMO bude ještě hůř

 Znečištění ovzduší - ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?