Umělecké ztvárnění sochy „slunečního dítěte“ v radiačním obleku, kterou odhalili ve městě Fukušima, je kritizována a zesměšňována. Místní obyvatelé tvrdí, že dělá špatnou reklamu městu, protože to vypadá, že je stále kontaminováno po havárii jaderné elektrárny v roce 2011.
Socha připomínající jadernou havárii byla slavnostně odhalena na začátku srpna. Umělec Kendži Janobe chtěl sochou malého chlapce v radiačním protichemickém obleku vyjádřit naději pro svět, že nedojde k dalším jaderným nehodám.
Japonská agentura Kyodo uvedla, že se na umělce a radnici města Fukušima snesla vlna kritiky japonských obyvatel, kterým vadí ztvárnění sochy, jež některým pozorovatelům připadá děsivá. Městu pak dělá špatnou reklamu.
Umělecké dílo vysoké 6,2 metru má zobrazovat „sluneční dítě“, které v protiatomovém obleku v jedné ruce drží symbol slunce, ve druhé pak helmu obleku. Dozimetr na soše ukazuje číslovku 000, což značí, že v okolí není žádná radiace. „Chtěl jsem vytvořit umělecké dílo, které dává lidem odvahu. Jedná se o sochu dítěte, statečně čelícího těžkostem,“ vysvětlil japonský umělec poselství skulptury.
Sluneční dítě vzbuzuje u kolemjdoucích rozpaky. Foto: Kyodo / Profimedia
Podle něj je třeba věnovat pozornost znalostem o radiaci v celé oblasti jaderné havárie. Starosta města sochu hájí, i když po kritice připustil, že měla být před trvalou instalací představena veřejnosti na celém světě prostřednictvím výstavy.
Jaderná elektrárna je od města Fukušina vzdálena 62 kilometrů a po havárii způsobené zemětřesením a vlnou tsunami bylo evakuováno 470 tisíc lidí kvůli obavám ze zamoření radioaktivními látkami. Zemětřesení zabilo 18 500 lidí.
Do evakuovaných oblastí se vrátila asi pětina převážně starších obyvatel. Mladí lidé se vracet nechtějí. Fukušima má být jedním z míst konání olympijských her v roce 2020. Místní úřady se snaží informační kampaní „revitalizovat“ celou oblast katastrofy.
Dále čtěte: