Menu Zavřít

Spotřební daň v roce 2024: Kterých komodit se týká a jaké jsou její aktuální sazby?

26. 8. 2022
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos

Spotřební daň je jedním ze zdrojů příjmů státní pokladnice. Odvádět ji musí každý, kdo obchoduje s komoditami, jež jsou zákonem definovány jako předmět spotřební daně. Sazby těchto odvodů se pak liší v závislosti na tom, o jaké zboží se jedná, pro jaké účely je využito a kdo s ním nakládá a uvádí jej do volného daňového oběhu.

Co je to spotřební daň

Spotřební daň je nástroj státu, který má sloužit pro regulaci cen některých komodit na trhu a činí zhruba 14 procent státního rozpočtu. Definuje a upravuje ji zákon o spotřebních daních (zákon č. 353/2003 Sb.), někdy též nesprávně označován v jednotném čísle jako zákon o spotřební dani. Tato regulace slouží ke zvýšení státního rozpočtu či snížení prodeje některých komodit, jež této dani podléhají. Týká se především takového zboží, které může mít negativní dopad na lidské zdraví (například tabák a alkohol).

Kdo platí spotřební daň

Plátce spotřební daně je každá fyzická či právnická osoba (včetně fyzické podnikající osoby), která na území ČR provozuje takzvaný daňový sklad a uvolňuje do volného daňového oběhu zboží, které této dani podléhá. Plátci, jimž vznikla povinnost daň přiznat a zaplatit, musejí podat přiznání ke spotřební dani celnímu úřadu, jenž má funkci správce spotřební daně. Toto přiznání se dotýká následujících komodit:

  • lihoviny,
  • pivo, víno a meziprodukty,
  • minerální oleje,
  • tabákové výrobky a surový tabák.

Daňovým skladem se pak rozumí místo na území ČR, kde se skladují, vyrábí, vyváží, přijímají nebo zpracovávají výše uvedené komodity. Ty začnou spotřební dani podléhat ve chvíli, kdy tento sklad opustí a dostanou se do volného oběhu. Aby podnikatelský subjekt mohl takový sklad provozovat, potřebuje povolení od celní správy, která mu následně přiřadí specifické evidenční číslo.

Spotřební daň z benzínu, nafty a dalších pohonných hmot

Velkou část státního rozpočtu tvoří spotřební daň na benzín a spotřební daň z nafty. Tyto dvě komodity známe pod souhrnným názvem pohonné hmoty (PHM) a jejich zdanění je poměrně vysoké. Jak nafta, tak benzín totiž podléhají mimo to také dani z přidané hodnoty. V obou případech tedy obvykle plátce odvede na daních (spotřební daň + DPH) necelých 50 procent z ceny.

Sazby pro spotřební daň PHM 2024:

  1. spotřební daň benzín: 12 840 korun/1 000 litrů,
  2. spotřební daň nafta: 9 950 korun/1000 litrů,
  3. spotřební daň LPG pro dopravu: 3 933 korun/tuna.

Spotřební daň na CNG

CNG je zkratkou pro stlačený zemní plyn a také na něj se váže spotřební daň za pohonné hmoty. Pakliže je však zemní plyn dodáván pro účely výroby tepla v domácnostech, tomuto typu daně nepodléhá. Není-li využíván pro pohon motorů ani na výrobu tepla, ale k jiným účelům, je sazba daně snížená. V případě CNG používaného pro pohon automobilů je aktuální sazba spotřební daně 290 korun/MWh spalného tepla, což jsou zhruba tři korun na metr krychlový.

Spotřební daň z lihu

Další významnou položkou státního rozpočtu je spotřební daň z lihu. Ta se váže na alkoholické nápoje, které obsahují více než 1,2 procenta etanolu. Do této kategorie však nepatří pivo a různé druhy vína, jelikož těm se v zákoně o spotřebních daních věnuje samostatná část. Sazba spotřební daně na alkohol se stanovuje na základě množství obsahu čistého lihu v hektolitrech. V roce 2024, 2025 a 2026 pak bude postupně docházet ke zvýšení této sazby, a to vždy o 10 procent.

Každá láhev alkoholu musí být zapečetěna speciální kontrolní páskou, která se znehodnotí, jakmile dojde k otevření nádoby. Použití těchto kolků upravuje zákon o povinném značení lihu a jejich účelem je regulovat a omezit distribuci nezdaněných lihovin. Zároveň toto značení poskytuje koncovému spotřebiteli jistotu, že zboží odpovídá stanoveným zákonným normám.

Sazby spotřební daně na lihoviny budou dosahovat v roce 2024 následujících částek:

  • běžný líh (uvedený pod nomenklaturou 2207, 2208 a ostatními): 35 500 korun/hektolitr etanolu,
  • líh obsažený v ovocných destilátech z pěstitelského pálení v množství do 30 litrů etanolu pro jednoho pěstitele za jedno výrobní období: 16 200 korun/hektolitr etanolu.

Spotřební daň z piva, vína a meziproduktů

Spotřební daň z vína a piva není nosnou položkou státního rozpočtu, přesto mají plátci povinnost ji odvádět stejně jako v případě lihovin. U piva a vína se výpočet spotřební daně stanovuje na základě množství dané tekutiny vyjádřené v hektolitrech. Malé nezávislé pivovary mohou navíc využít snížené sazby daně, splňují-li podmínky stanovené v zákoně o spotřebních daních. Jedná se především o množství vyprodukovaného piva za rok, které nesmí přesáhnout 200 tisíc hektolitrů. 

Spotřební daň se vztahuje na pivo nebo na směs piva a nealkoholického nápoje, což obsahuje více než 0,5 procenta alkoholu. Víno, fermentované nápoje a meziprodukty podléhají spotřební dani v případě, že obsahují více než 1,2 a zároveň méně než 22 procenta alkoholu. V kategorii vína se v souvislosti se spotřební daní dále rozlišují tichá vína, šumivá vína a meziprodukty.

Sazby spotřební daně na pivo a víno v roce 2024:

ebf - tip - debata

  1. spotřební daň pivo: velké pivovary 32 korun/hektolitr, menší nezávislé pivovary 16 – 28,8 koruny/hektolitr v závislosti na produkci,
  2. spotřební daň víno: šumivé 2 340 korun/hektolitr, tiché 0 korun/hektolitr, meziprodukty 2 340 korun/hektolitr.

Spotřební daň z cigaret

Tabákové výrobky určené ke kouření podléhají taktéž spotřební dani. Tento druh zboží zahrnuje cigarety (včetně elektronických), doutníky, cigarillos a tabák, který se dále člení do tří podkategorií (řezaný, tabákový odpad, tabák ke kouření). Sazby jednotlivých položek stanovuje zákon o spotřebních daních. V roce 2024 přitom dojde k navýšení sazby spotřební daně z nikotinu o 10 procent a během dalších tří let (tedy v roce 2025, 2026 a 2027) bude sazba navýšena vždy o dalších 5 procent.

Výpočet spotřební daně

Sazba spotřební daně se liší v závislosti na komoditě, která jí podléhá. Procentuální vyjádření bude rozdílné pro spotřební daň na alkohol nebo třeba pro tabákové výrobky. Abyste si nemuseli všechny tyto údaje pamatovat a pracně hledat a sledovat všechny aktuální informace, můžete využít online kalkulačku, která je nastavena tak, aby sama provedla pro vámi vybranou spotřební daň výpočet. Tento nástroj je jednoduše dostupný na internetu a pravidelně aktualizovaný, takže zohledňuje veškeré státem zavedené změny, jako je nyní například snížení spotřební daně pohonných hmot.

Co je předmětem spotřební daně?
Předmětem spotřební daně jsou komodity uvedené v zákoně o spotřebních daních. Jedná se především o druh zboží, u kterého je vyžadována regulace ceny za účelem omezení prodeje nebo přísnější kontroly. Mezi komodity podléhající spotřební dani patří pohonné hmoty, lihoviny, tabákové výrobky a surový tabák, pivo a víno včetně meziproduktů.
Kdo platí spotřební daň?
Spotřební daň musí odvádět každá fyzická nebo právnická osoba, která uvádí zboží podléhající této dani do volného daňového oběhu. Dále se tato daň týká subjektů, jež manipulují, zpracovávají, skladují nebo vyrábějí tyto komodity v takzvaném daňovém skladu. Každý takový sklad musí být vždy evidován u správce spotřební daně.
Kdo je správce spotřební daně?
Správcem spotřební daně je celní úřad, který má na starosti stanovení a zajištění odvodu daně povinnými plátci. Koordinuje daňové řízení a hlídá, aby všechny daně byly včas a řádně zaplaceny. Postup a podmínky činnosti správce spotřební daně upravuje zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.
  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).