Severoirská Ulsterská banka představila návrhy dvou bankovek s orientací na výšku, které uvede do oběhu příští rok. Bankovky v hodnotě pěti a deseti liber budou vyrobeny z polymeru, díky tomu získají odolnost proti vodě i proti vyprání.
Celkem sedm severoirských a skotských bank může na rozdíl od peněžních ústavů v Anglii a Walesu vydávat vlastní bankovky. Výsledkem je velké množství designů. Přestože jsou platné po celém Spojeném království, často je obchodníci odmítají přijímat, upozorňuje web lovemoney.com.
Společným motivem obou bankovek je „život v přírodě“. Platidla vyobrazují tamní faunu a floru. Hřebenatky či květiny doplňují znázornění zátok či jezer. Na návrhu se podílela expertní skupina spolu s běžnými občany.
Severoirské prvenství na Britských ostrovech
Nové bankovky z dílny Ulsterské banky nejsou první s vertikální orientací ve Spojeném království. V roce 1999 severoirská Northern bank vydala u příležitosti oslav příchodu nového milénia speciální edici dvou milionů vertikálních pětilibrových bankovek. Kromě neobvyklé orientace šlo tehdy také o první použití polymeru místo papíru v Británii, uvedla BBC.
Švédsko vyhlásilo válku hotovosti. Peněz v oběhu rekordně ubylo
Vertikální platidla slavila úspěch také v letošním ročníku soutěže Bankovka roku. Z více než padesátky nominovaných platidel vybrala odborná porota v jednom z nejtěsnějších hlasování švýcarskou desetifrankovku. Kromě designu odborníci ocenili i její bezpečnostní prvky.
Podle designérské firmy Dowling Duncan je orientace na výšku přirozenější než běžná na šířku. „Zjistili jsme, že lidé manipulují s penězi spíše vertikálně,“ uvedlo studio na webu designboom.com. Lidé si podávají peníze a drží peněženku spíše vertikálně, stejně tak i automaty přijímají bankovky vertikálně. „Vertikální orientace tedy dává větší smysl,“ dodalo studio.
Čtěte dále: