Konec domlouvání náhradních termínů nebo cest k výdejovým boxům. Amazon chce doručovat co nejrychleji a zároveň co nejpohodlněji pro zákazníky. Komfort má ovšem svou cenu, v případě nejnovější služby Amazon Key je to ztráta soukromí. Kurýr si díky použití nové technologie odemkne dveře a zásilku zanechá přímo v bytu zákazníka. Od listopadu bude služba dostupná ve Spojených státech. Další lokality budou přibývat později.
Amazon do nové služby vkládá velké naděje. „Amazon Key přináší zákazníkům pocit vědomí, že zásilka byla bezpečně doručena do jejich obydlí a čeká tam na ně přímo za dveřmi,“ uvedl viceprezident divize technologie dodávek Amazonu.
Pro využití služby je nutné mít instalovaný zámek smart lock a cloudovou kameru z dílny Amazonu. Obě zařízení vyjdou na necelých 250 dolarů a pro zákazníky Amazon Prime bude samotná služba zdarma. Princip fungování je poměrně snadný. Když kurýr dorazí na místo, načte čárový kód na zásilce. Jeho správnost se ověří na cloudu Amazonu, na který je připojena i kamera. A dveře se odemknou. Zákazníkovi přijde textová zpráva a v reálném čase může sledovat, jak probíhá doručení.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg si soukromí hlídá. Na notebooku má zaslepenou webkameru a přelepený mikrofon
Podle informací webu theVerge.com budou kurýři instruováni, aby nejdříve zazvonili, dveře otevřeli co nejméně a ideálně vůbec nevstoupili do bytu. Tuto službu Amazon, alespoň v pilotní fázi, nesvěří externím doručovatelům. V budoucnu počítá s tím, že Amazon Key bude k dispozici i pro domácí služby Amazonu, jako je úklid nebo zajištění venčení psů.
Podle šéfa společnosti ServiceMaster, která spolupracuje s Amazonem, Nika Vartyho, služba Key usnadní využití služeb profesionálních uklízečů. Zámek smart lock má i další využití, výrobce slibuje možnost programování vstupů pro různé osoby v různých časových oknech a také volbu jejich okamžitého zrušení.
Je jasné, že pro Amazon Key je nutná vysoká důvěra zákazníků. Vstup cizích lidí do bytu v nepřítomnosti majitele může být pro mnohé více než nepříjemný. Z hlediska ochrany soukromí je problematická i samotná cloudová kamera. Kdykoliv zachytí pohyb, začne nahrávat, data posílá na vzdálený server. Tam s nimi může Amazon víceméně volně nakládat. Používáním služby dává zákazník souhlas například ke kopírování a úpravě záznamů nebo používání informacích o nich.
Echo Spot - budík, telefon a kamera v jednom
I přes výše zmíněné nejde o nejkontroverznější zařízení z dílny Amazonu. V září bylo představeno roztomilé chytré zařízení Echo Spot. Jedná se o kombinaci budíku a chytrého telefonu. Vybaveno je také mikrofonem a kamerou. Mikrofon neustále poslouchá a čeká na klíčové slovo, které probudí digitální asistentku Alexu. Účelu zařízení prozrazuje, kam míří kamera - přímo na postel.
Echo Spot doplňuje dříve uvedený přístroj Echo Look. Ten je pro změnu určen do šatny, kde zaznamenává módní kreace zákazníků. Těm pak Alexa radí, jak outfity ještě vylepšit. Trojici uzavírá Echo Show, které funkcemi připomíná Spot, ale v provedení pro obývací pokoj a kuchyni. Z relativně mírných reakcí je patrné, že Amazon má své zákazníky vychované a etické otázky příliš neřeší.
Cestu podobným zařízením prošlapával Kintect. Doplněk k herní konzoli z dílny Microsoftu před sedmi lety přinesl kameru spolu s mikrofonem do obývacích pokojů. Microsoft se tento týden rozhodl jeho výrobu ukončit.
Čtěte dále: