Menu Zavřít

Východní apetit: které druhy jsou na pokraji vyhubení kvůli čínskému jídelníčku?

8. 3. 2019
Autor: Micromesistius/ CC BY-SA 3.0

Číňané si pochutnají takřka na čemkoli, co má čtyři nohy nebo umí létat či plavat. Za lahůdky považují i ta zvířata, která jsou prakticky na pokraji vyhynutí. A své návyky kvůli tomu nehodlají měnit.

1. Tygr

Největší žijící kočkovitá šelma. Samci tygra ussurijského (označuje se také jako severočínský) nebo indického váží i přes 200 kilogramů. Tygři obecně jsou ohrožený druh, kterému hrozí v následujících letech vysoké riziko vyhynutí. V Číně je jeho maso považováno za delikatesu. Navíc i kosti, drápy, zuby nebo kůže těla využívá tradiční čínská medicína. Její zastánci věří, že tyto části tygřího těla pomáhají v léčbě impotence.

V čínské provincii Kuang-tung na jihu země se na černém trhu dá tygří maso sehnat, je to oblíbená pochoutka místních boháčů. Mezi zkorumpovanými čínskými úředníky jsou populární „tygří hody“. Kromě tygřího steaku se podává například polévka s tygřími penisy, nebo tygří víno. V roce 2009 byl zabit poslední volně žijící tygr indočínský na území Číny.

Tygr čínský.

Tygr čínský.

V České republice vyvolal rozruch případ chovatele Ludvíka Berouska, který měl údajně prodávat tygry do tržnice Sapa. Vietnamci tygří produkty prodávají na černém trhu jako léky čínské medicíny. V loňském roce česká policie při razii na různých místech objevila tři mrtvá těla tygrů. Berousek tvrdí, že šelmy uhynuly. Tygří produkty se prodávají i za 1500 korun za gram.

2. Velemlok čínský

Jedná se o vzácný druh největšího obojživelníka na světě. Mlok dlouhý až 1,2 metru je považován za jednoho z nejohroženějších, nejunikátnějších a nejcennějších obojživelníků na světě, uvádí pražská zoologická zahrada.

V Číně je na pokraji vyhubení kvůli lovu pro maso a znečištění přírodních vod. Používá se také v čínské medicíně. Ve volné přírodě je kriticky ohrožen. Ve velkém se chová v zajetí pro maso.

Velemlok čínský na prodej v čínské restauraci. Kilogram se v roce 2013 prodával v přepočtu za 6400 korun.

Velemlok čínský na prodej v čínské restauraci. Kilogram se v roce 2013 prodával v přepočtu za 6400 korun.

3. Želva

V Číně se s oblibou jedí sladkovodní želvy. Například karetky novoguinejské nebo želvy pocházející ze Spojených států. V roce 2017 bylo objeveno 170 želviček v balíčku mezi ponožkami, který mířil z USA do Číny. „Číňané již dovedli své živočišné druhy na pokraj vyhynutí a nyní to hrozí i druhům mimo Čínu,“ postěžoval si Paul Gibbons z kalifornské stanice pro ochranu želv.

V Číně se za kriticky ohrožené druhy želv platí desítky tisíc dolarů. V Říši středu se věří, že jejich maso má sexuální sílu nebo dokáže vyléčit rakovinu. Populace želv jsou ohroženy po celém světě.

Zabavené želvy hlavce plochého čínskou policií na černém trhu v roce 2016.

Želvy rodu hlavce plochého zabavené čínskou policií na černém trhu v roce 2016.

4. Jeseter

Vzácné ryby, které na Zemi žijí 140 milionů let. Většina druhů jeseterů je v současné době ohrožena. Zejména jeseter beluga (česky se druh nazývá vyza velká), je považován za největší sladkovodní rybu. Může dorůst až 8,5 metru a vážit přes tisíc kilogramů. Je kriticky ohroženým druhem. Dožívá se až 120 let.

Loví se zejména kvůli jikrám a kůži. Astronomické ceny pravého kaviáru lákají zejména čínské boháče. V Číně se sní až třetina celkové produkce kaviáru na světě, je to okolo 100 tun ročně.

Vyza velká známá pod názvem jeseter beluga.

Vyza velká známá pod názvem jeseter beluga.

5. Strnad obojkový

Je kriticky ohroženým ptačím druhem. Hnízdí v severovýchodní Evropě, zimuje v jihovýchodní Asii. Tam se stává obětí lovu a prodává se s označením vrabec nebo rýžový pták. Za posledních třicet let jejich počet ve volné přírodě klesl o 95 procent.

V sezóně se v čínských restauracích sní až sto tisíc zpěvných ptáků denně. Strnad obojkový se loví na severu Číny. Oškubaní a zmrazení se převážejí na jih, kde se podávají jako pochoutka, vysvětlil Fu Wing-kan z organizace na ochranu ptáků v Hongkongu. Číňané věří, že drobní ptáčci vážící kolem 25 gramů pomáhají vyplavit z těla toxické látky. Jsou podáváni většinou v polévce.

Strnad obojkový. Oblíbená pochoutka v Číně.

Strnad obojkový. Oblíbená pochoutka v Číně.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Čínské investice v EU loni klesly o 40 procent. Nejvíce peněz směřovalo do Británie

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Čína otevřela nejdelší most přes moře na světě. Stavba stála 20 miliard dolarů

  • Našli jste v článku chybu?