Zatímco první polovina roku přinesla nejbohatším lidem na světě rekordní zisky, v té druhé spíše počítali ztráty. Pět set největších boháčů podle žebříčku agentury Bloomberg letos dohromady přišlo o 511 miliard dolarů. Propadu se v posledních měsících nevyhnul ani majiteli Amazonu Jeff Bezos.
Napětí na světových trzích a obavy z recese Spojených států přinesly ke konci roku ekonomický pokles. Projevil se i na majetku nejbohatších lidí světa. Pětistovka těch nejmovitějších zakončí rok se souhrnným majetkem ve výši 4,7 bilionu dolarů, což znamená pokles o 511 miliard dolarů.
Jedná se teprve o druhý meziroční pokles od roku 2012, kdy Bloomberg začal sledovat každodenní pohyb hodnoty majetku nejbohatších lidí na světě.
Problémům se nevyhnul ani Jeff Bezos, který se během letošního roku vyšvihl na první místo žebříčku před Billa Gatese. Letos nejprve získal 69 miliard dolarů a v září činila hodnota jeho majetku 168 miliard dolarů. Během posledních tří měsíců ale přišel o 53 miliard.
Dva noví miliardáři za týden. Čína produkuje boháče rekordním tempem
Zakladatel největšího internetového obchodu na světě Amazon měl ale podstatně lepší rok než vlastník Facebooku Mark Zuckerberg. Potíže a skandály sociální sítě se promítly i do bohatství jejího zakladatele, které se od ledna do prosince snížilo o 23 miliard dolarů. Zuckerberg tak ze všech dolarových miliardářů zaznamenal největší propad.
Na asijském trhu, který jinak generuje miliardáře rekordním tempem, se kromě jiného projevily dopady hrozící obchodní války mezi USA a Čínou. Asijští miliardáři loni přišli celkem o 144 miliard dolarů. Nejvíce se propadl Wang Ťien-lin, který byl ještě před dvěma lety nejbohatším Číňanem. Na tomto postu jej nahradil zakladatel Alibaby Jack Ma.
Dále čtěte: