Menu Zavřít

Zemětřesení v britské vládě. Ministr pro brexit Raab a ministryně práce McVeyová rezignovali

15. 11. 2018
Autor: čtk

Kvůli nesouhlasu s návrhem brexitové dohody, který ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové, dnes z britské vlády odstoupili ministr pro odchod z Evropské unie Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámili také tři níže postavení členové vládního aparátu. Raab později BBC řekl, že Evropská unie Británii vydírala.

„Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Raab na twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu adresovaného Mayové.

V dopise Raab vysvětluje důvody svého kroku. „S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat,“ píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.

„A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království,“ tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po skončení přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít EU.

Raab později řekl BBC, že Brusel při vyjednávání Británii vydíral a výsledná dohoda neprojde britským parlamentem. Jeho země by podle něj měla vyjednávání ukončit a přijmout krátkodobé problémy, než aby „se upsala podmínkám, které by ji mohly poškodit na dlouhé roky dopředu“, napsala hlavní politická zpravodajka BBC. Raab údajně přesto stále podporuje premiérku Mayovou a diskuse o jejím nahrazení považuje za nezodpovědné.

McVeyová ve svém rezignačním dopise napsala, že uskutečnění brexitu je věcí důvěry a záležitostí pro budoucnost a celistvost Británie. „Dohoda, kterou jste včera (ve středu) předložila kabinetu, nerespektuje výsledky referenda,“ uvedla nyní již bývalá ministryně. Zároveň tvrdí, že návrh dohody nesplňuje dřívější sliby Mayové, že Británie získá opět kontrolu nad svými financemi, hranicemi a obchodní politikou. „V těchto věcech jsem vás vždy podporovala,“ napsala premiérce McVeyová. Stejně jako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost.

„Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda,“ zdůraznila McVeyová. „Toto nemohu hájit a pro takovou dohodu hlasovat nemůžu,“ dodala.

Státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara, který odchod z kabinetu ohlásil jako první, oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvázne na půli cesty bez časového harmonogramu, jak se opět stane suverénní zemí. Kromě něj se kvůli poslednímu vývoji rozhodli své funkce opustit také náměstkyně na ministerstvu pro odchod z EU Suella Bravermanová a poradkyně ministra školství Anne-Marie Trevelyanová.

bitcoin_skoleni

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Kamiony v přístavu Dover, ilustrační foto

Dále čtěte:

Průlom v brexitových jednáních. Tusk svolal mimořádný summit EU

Britští ministři podpořili dohodu o brexitu. Barnier mluví o průlomu

Ministr pro brexit Raab navrhuje omezit závaznost irské pojistky na tři měsíce

Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

Obchodní válka i brexit aneb Proč musí mít Česko nachystány ekonomické záložní scénáře

Špatný brexit připraví automobilový průmysl o desetitisíce míst, varuje šéf Jaguaru

Výměna zboží ano, služeb ne? Brexitový plán Mayové vzbudil silný odpor

Mayová: S brexitem bez dohody s EU nenastane konec světa

  • Našli jste v článku chybu?