Menu Zavřít

Brusel snížil odhad růstu české ekonomiky na 2,6 procenta. Pomalejší tempo nabere i ekonomika EU

7. 5. 2019
Autor: Jan Sedlák

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Ve svém jarním hospodářském výhledu to dnes předpověděla Evropská komise (EK), která zároveň mírně snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. V EU by se měl hrubý domácí produkt (HDP) podle nové prognózy zvýšit o 1,4 procenta a v eurozóně o 1,2 procenta.

V únorové prognóze EK ještě předpokládala, že hospodářský růst v Česku si udrží loňské tempo. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok dnes komise snížila na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,7 procenta. Komise také předpověděla, že růst zaměstnanosti v České republice bude v letošním i příštím roce zpomalovat. Míra nezaměstnanosti podle komise letos zůstane na 2,2 procenta a příští rok vystoupí na 2,3 procenta.

Komise předpokládá, že míra inflace v Česku v letošním roce zrychlí na 2,4 procenta z loňských dvou procent. Příští rok by se inflace měla podle komise vrátit na dvouprocentní úroveň. Poměr vládního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) podle dnešní prognózy komise letos klesne na 31,7 procenta z loňských 32,7 procenta. V příštím roce očekává další pokles, a to na 31,1 procenta.


Ilona Švihlíková k 15 letům v EU: Potřebujeme střízlivý pohled, ne mávání vlaječkou


Hospodářský růst EU by měl výrazně zpomalit ve srovnání s loňskem, kdy se HDP v unii zvýšil o dvě procenta a v zemích eurozóny o 1,9 procenta. Na hospodářské vyhlídky Evropy má podle komise negativní vliv zpomalování růstu světové ekonomiky. Na příští rok ale komise předpokládá zrychlení hospodářského růstu v EU na 1,6 procenta a v eurozóně na 1,5 procenta.

„Evropská ekonomika prokazuje odolnost vůči méně příznivému vnějšímu prostředí,“ uvedl místopředseda komise Valdis Dombrovskis. „Hospodářský růst by měl pokračovat ve všech členských státech EU a v příštím roce zrychlit za podpory silné domácí poptávky, stabilního růstu zaměstnanosti a nízkých finančních nákladů,“ dodal.

Dombrovskis ale zároveň poukázal na přetrvávající rizika, včetně možné eskalace sporů v mezinárodním obchodě a útlumu v rozvíjejících se ekonomikách, zejména v Číně. Mezi rizika v Evropě řadí komise například hrozbu odchodu Británie z EU bez dohody či nebezpečí vzestupu politické nejistoty.

MM25_AI

Přečtěte si také:

Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí mírně zrychlil

Česká ekonomika se začíná přehřívat, v žebříčku stability se propadla o tři místa

Evropská centrální banka uvažuje o levných úvěrech pro komerční banky

Šéf euroskupiny Centeno: Základy ekonomiky eurozóny jsou silnější než před krizí

Miroslav Zámečník k 15 letům v EU: Nejlepší, co nás mohlo potkat

Pavel Páral k 15 letům v EU: Czexit? A odkud?

  • Našli jste v článku chybu?