Menu Zavřít

Čerpání evropských dotací není ideální, tvrdí Babiš. Chce se zaměřit na období po roce 2020

11. 1. 2018
Autor: čtk

Čerpání peněz z evropských fondů není úplně ideální, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Česko mělo ke konci loňského roku na účtech proplaceno 65 miliard korun, tedy 11 procent z částky přidělené na programové období 2014 až 2020. Za letošní cíl Babiš vytyčil proplacení dalších 80 miliard korun. Česko se podle něj musí důkladně připravit na další období po roce 2020.

„Ministři můžou mít na čerpání různé názory, ale podle mě není úplně ideální. Dobře si vedou například programy Zaměstnanost, Doprava, Technická pomoc nebo Program rozvoje venkova. Naopak nejhůře jsou na tom programy Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Výzkum, vývoj a vzdělání nebo Integrovaný regionální operační program,“ řekl premiér. Problémové programy podle něj zatím čerpají jen v malých jednotkách procent.

„Hodně mě taky zajímalo, kde je těch 14 miliard korun, které měly jít na internet. A kde se přihlásilo několik soukromých firem o 50 milionů. Ptal jsem se, proč stát v tomhle nemá jasnou strategii. Ale moc odpovědí jsem na to nedostal,“ doplnil Babiš.


Život a doba dotačního hnízda: hlavně, že se čerpá

Zámek Herálec


V květnu začne Česko podle Babiše diskutovat s Evropskou komisí o tom, jak budou vypadat dotace po roce 2020. „Rádi bychom komisi řekli, jaké jsou naše potřeby. Ne, aby to bylo naopak. Když ještě Nečasova vláda projednávala v roce 2012 priority pro současné programové období, měli jsme tady vysokou nezaměstnanost. Teď je výrazně nižší a naše priority jsou jiné,“ dodal premiér.

Pro Česko bude důležitý konec letošního roku, kdy EK vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období, tedy 36,5 miliardy korun z celkových 612 miliard korun. Smluvně zajištěno mělo Česko na konci loňského listopadu 45 procent evropských peněz.

FIN25

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) bude konec letošního roku důležitý také kvůli takzvanému pravidlu N+3. „To znamená, že peníze vyčleněné pro Českou republiku v roce 2015 se musí certifikovat vůči Evropské komisi do konce roku 2018. A pro nás je velmi důležité, aby operační programy tyto limity naplňovaly. Čtyři z deseti už ho mají splněný. S ostatními musíme zintenzivnit komunikaci, aby Česká republika neměla s čerpáním žádné problémy,“ uvedla Dostálová.

Čtěte také:

Čapí hnízdo bylo propojeno s Agrofertem, tvrdí zpráva OLAF

Agrofert si kvůli zprávě OLAF stěžuje u evropského soudu i u ombudsmana


  • Našli jste v článku chybu?