Menu Zavřít

Češi a Slováci nestačí, německé ústavy nabírají ošetřovatele v Srbsku

14. 9. 2018
Autor: EPA-EFE/ Profimedia

Německé nemocnice a pečovatelské domy mají problém najít dostatek pomocného personálu. Ani příliv zdravotních sester z České republiky a Slovenska nestačí. V největší zemi EU nebylo v roce 2017 obsazeno 36 tisíc míst ošetřovatelů. Podle nadace Bertelsmann bude v roce 2030 chybět zemi půl milionu lidí, kteří se starají o staré a nemocné. Aktuálně posiluje proud pracovní síly ze Srbska.

Z pohledu provozovatelů německých zdravotnických zařízení se jedná o zřídlo, které zajistí personál pro německé nemocnice či pečovatelské domy. Jedná se o čtvrté patro srbského úřadu práce v Bělehradu, kde probíhají přijímací pohovory pracovníků německého úřadu práce.

Asi dvacítka zdravotních sester tu čeká na rozhovor s pracovníky Afroditou Salibašičovou a Miriam Albrechtovou, které pro německý trh „loví“ pomocný zdravotnický personál, napsal týdeník Die Zeit. Loni v Německu nebylo obsazeno 36 tisíc míst ošetřovatelů.

Nadace Bertelsmann dokonce varovala, že v roce 2030 bude v Německu chybět půl milionu lidí ve zdravotnictví a pečovatelství. Je to dáno tím, že německá populace rychle stárne. V roce 2030 bude v Německu na pomoci závislých 3,4 milionu lidí.

Nejlidnatější zemi EU mají pomoci pracovníci ze Srbska či Bosny a Hercegoviny. Projekt Triple Win, který spustil německý úřad práce, má částečně zmírnit nedostatek lidí v nemocnicích a pečovatelských domech. Od roku 2013 v rámci tohoto programu přišlo do Německa 1375 lidí. Pro zdravotní sestry ze Srbska je lákavá zejména odměna. Doma si vydělají okolo 300 eur měsíčně (7700 korun), v Německu to je nejméně 2300 eur (58 900 korun).


Domácí péče v ČR kolabuje:

Chybí peníze pro sestry, varuje Charita ČR

 Domácí péče - ilustrační foto


I když tento projekt nezprostředkuje práci v řádu týdnů ani měsíců, jedná se podle německých úředníků o nejbezpečnější způsob, jak se do Německa legálně dostat. Vybraní uchazeči se školí asi rok, než mohou začít jednat s konkrétními zaměstnavateli.

Dvacetiletá vystudovaná zdravotní sestra Anastasija Dačević má o své budoucnosti jasno. Chce pracovat v Německu a také tam založit rodinu. Pilně studovala němčinu, aby si mohla splnit svůj cíl získat v Německu práci. Rodiče ji v tom podporují. Pohovor probíhá v němčině, aby žadatelé ukázali, že základní komunikaci s pacienty zvládnou. Většina z uchazečů se již na střední škole rozhodla, že odejdou do Německa. Zůstat a žít v Srbsku neplánují. Pokud vystudují zdravotní školu, mají jistotu, že práci v Německu najdou.

Německá vláda Srbsko považuje za bezpečnou zemi. Odmítnutí žadatelé o azyl z balkánských zemí (Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Makedonie, Černá Hora, Srbsko) mohu od roku 2016 žádat o místo ošetřovatele na německém pracovním trhu.

Kolik sester pracuje v Německu?

V posledních letech se opakovaně hovoří o odlivu zdravotnického personálu z České republiky a Slovenska do Německa, případně Velké Británie. Konkrétní čísla nejsou k dipozici. Obecná čísla o počtu lidí pracujících v zahraničí v rámci EU poskytuje ministerstvo práce.

V Německu v roce 2015 pracovalo 36 961 lidí. Zhruba stejný počet registrovalo ministerstvo ve Velké Británii. Číslo je ale orientační, protože lidé nemají povinnost se registrovat. Pokud lidé chtějí dojíždět za prací do Pasova, Norimberku nebo Drážďan, nemusí to nikde hlásit.


Spočítejte si, na jaké ošetřovné máte nárok na kalkulačce ošetřovného


Personální poměry v českém zdravotnictví má zmapovat obnovený Národní registr zdravotnických pracovníků, který provozuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Má být zcela neveřejný, aby bylo vyhověno námitce Ústavního soudu kvůli ochraně soukromí zdravotnických pracovníků. V červenci 2017 bylo v ČR registrováno 182 tisíc zdravotníků. Většina připadala na zdravotnické sestry, bylo jich 122 tisíc.

Server osetrovatelstvi.info odhadl, že v Německu v roce 2017 pracovalo asi 1300 lékařů, což je třikrát tolik než v roce 2010. V Německu vzniká řada nových zdravotnických zařízení, takže o práci je postaráno, uvedla zprostředkovatelská agentura doktornemecko.cz.

Zdravotnický personál si u západních sousedů v průměru vydělá trojnásobně více než v českých zdravotnických zařízeních. Vetšinou také odpracují průměrně méně hodin než v ČR. Zprostředkovatelský server pflege24.cz uvedl, že ročně zprostředkuje práci v Německu asi stovce zdravotních sester.

MM25_AI

Dále čtěte:

Příspěvek na péči lze navýšit až o dva tisíce korun

ilustrační foto

Praha není složitější než zdravotnictví, říká kandidát Pirátů na primátora Hřib

Dlouhodobé ošetřovné startuje. Kdo na něj má nárok?

Dlouhodobě nemocní dostanou v roce 2018 tisíce navíc


  • Našli jste v článku chybu?