Počet příslušníků české armády v Afghánistánu by měl příští rok stoupnout o pětinu na 300 lidí. Jde o reakci na požadavek Spojených států.
„Navýšení afghánského kontingentu na 300 osob bude muset nejdřív schválit vláda a parlament. Plán misí 2018 se totiž projednával už v roce 2016 a tehdy se počítalo s 250 vojáky,“ vysvětluje Jan Pejšek, mluvčí ministra obrany.
Sám Martin Stropnický po středečním jednání ministrů obrany NATO v Bruselu prohlásil, že i když příspěvek českých ozbrojených sil v misi Resolute Support pod Hindúkušem nabobtná, úkoly se nezmění. Vojáci budou tedy nadále pomáhat s ostrahou americké základny Bagrám, výcvikem pilotů a techniků v Kábulu či léčením v rámci polního chirurgického týmu.
Misi v roce 2018 posílí nejen Česká republika, víc lidí pošlou i další členské země Severoatlantické aliance. Resolute Support se má celkově zvýšit o tři tisíce vojáků – z toho polovina připadá na Spojené státy – a pod Hindúkušem tak bude sloužit 16 tisíc spojenců.
Vojáci v misi dostali neprůstřelné vesty. Se sedmiměsíčním zpožděním
Severoatlantická aliance se k posílení afghánské operace rozhodla poté, co už v létě zavelel podobným směrem americký prezident Donald Trump. Přestože ještě během své předvolební kampaně hlásal, že účast v misi Resolute Support je mrháním peněz amerických daňových poplatníků, v posledních měsících své vyjadřování rapidně změnil.
Obává se toho, že stahování spojeneckých jednotek ze země jen zvýší tamější chaos, se kterým si sama afghánská národní armáda neporadí. A že se může opakovat irácký scénář – tedy rychlý a razantní nástup radikálních islámských teroristických skupin.
Čtěte také: