Menu Zavřít

Čínské komunisty dál vede prezident Si. Svého nástupce zatím neurčil

25. 10. 2017
Autor: čtk

Čínští komunisté potvrdili ve svém čele na dalších pět let generálního tajemníka strany a prezidenta Si Ťin-pchinga, který ale vyměnil prakticky všechny své nejbližší pracovníky. Ve stálém výboru politbyra, který určuje dění v zemi, společně se znovu zvoleným stranickým šéfem zůstal jen premiér Li Kche-čchiang. Zbývajících pět členů výboru je nových. Čínskému prezidentovi už pogratuloval jeho český protějšek Miloš Zeman.

Komunistická strana Číny zároveň opustila nedávný precedens a nezahrnula do sedmičlenného stálého výboru jasného nástupce na nejvyšší funkci. Všem členům výboru je přes 60 let, přičemž se čekalo, že nástup nějakého padesátníka by mohl ukázat na Siova potenciálního náhradníka.

„Beru své znovuzvolení nejen jako podporu svého díla, ale také jako povzbuzení, které mě přiměje k tomu, abych dál šel kupředu,“ prohlásil 64letý Si.

Si výrazně posílil svou pozici již v úterý, když delegáti sjezdu Komunistické strany Číny schválili zařazení ideologie prezidenta do stanov strany. Ideologie žádného jiného čínského vůdce během jeho úřadování s výjimkou Mao Ce-tunga do komunistických stanov spolu s jeho jménem zahrnuta nebyla.

Podle agentury AFP to naznačuje, že prezident Si, který vedle nejvyšší funkce ve státě a ve straně má i vrchní velení v armádě, si bude chtít udržet moc i po novém pětiletém mandátu.


Čína zastrašuje akademiky, kteří kritizují komunistickou vládu:

Nový nepřítel Číny: Peking zastrašuje akademiky po celém světě

Dalajlama Tändzin Gjamccho v Praze v roce 2016 na konferenci Forum 2000.


V úterním projevu na závěr sjezdu Si Ťin-pching slíbil svým krajanům v horizontu roku 2050 novou éru čínského socialismu, ale bez naděje na politickou liberalizaci stávajícího systému.

Pět odcházejících členů, včetně protikorupčního šéfa Wang Čchi-šana, prezidentova důležitého spojence, nahradí Li Čan-šu, Čao Le-ťi, Chan Čeng, Wang Chu-ning a Wang Jang.

Podle americké televize CNBC někteří investoři doufají, že s potvrzeným mocenským postavením Si nyní bude moci prosadit odvážné ekonomické a finanční reformy, které uchrání hospodářství před šokem. Pokračující úsilí o rozsáhlé změny brzdily obavy o sociální stabilitu a z konfliktů zájmů.

Podle sinologa Jeana-Pierrea Cabestana z baptistické univerzity v Hong Kongu se Si nechce s nikým dělit o moc. „Nechce mít někoho, kdo by mu dýchal za krkem s přípravou nástupnictví,“ řekl agentuře AFP. „Chce udržovat tlak na všechny a užívat si moci dalších pět nebo deset let, aniž by si svázal ruce,“ dodal.

Gratulace od Zemana

Si Ťin-pchingovi pogratuloval i český prezident Miloš Zeman. V blahopřejném dopisu, který zveřejnil Pražský hrad, se vyslovil pro rozvoj česko-čínských vztahů.

Český a čínský prezident loni podepsali prohlášení o navázání strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Rozvoj dalších vztahů má podpořit mezivládní komise pro dvoustrannou spolupráci. „Organizace prvního zasedání mezivládní komise v rámci našeho strategického dialogu je tak zásadním prvkem v rozvoji našich bilaterálních vztahů,“ napsal dnes Zeman, který opakovaně zdůrazňuje přínosy čínských investic v Česku.

Český prezident také podpořil projekt ekonomické transformace, o kterou Si v Číně usiluje. „Česká republika má své zkušenosti s transformací ekonomiky, jakkoli v několikanásobně menších dimenzích, a proto rozumíme, o jak náročný proces se jedná,“ napsal.

bitcoin_skoleni

Čtěte dále:

Facebook, Avatar, kasina. Co všechno je v Číně zakázáno?

Zprávy z Číny pro Západ: pomáhají s nimi „asistenti“ placení Pekingem

Disent tolerovat nebudu, řekl čínský prezident obyvatelům Hongkongu

 Carrie Lamová a Si Ťin-pching při uvedení Lamové do funkce správkyně Hongkongu


  • Našli jste v článku chybu?