Menu Zavřít

Další postup v nákupu radarů? Rozhodnout musí Šlechtová, říká Babiš

4. 6. 2018
Autor: čtk

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se s ministryní obrany Karlou Šlechtovou (za ANO) na zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu domluvil na postupu v nákupu radarů. Babiš po jednání řekl, že bude třeba, aby ministryně rozhodla. Předsednictvo rady se sešlo na žádost Šlechtové a jejího předchůdce, nynějšího šéfa diplomacie Martina Stropnického (ANO), aby probralo pochybnosti kolem armádních zakázek včetně projektu na nákup nových radarů.

Šlechtová nedávno prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii.

„Vysvětlili jsme si průběh zakázky a bude potřeba ze strany ministryně rozhodnout o zakázce,“ uvedl Babiš. Dodal, že radary, kterými armáda disponuje, jsou staré třicet let a je nutné je vyměnit. „S paní ministryní jsme si domluvili postup,“ uvedl.

Šlechtová prostřednictvím mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška uvedla, že předsednictvo Bezpečnostní rady státu seznámila se stavem ochrany českého prostoru. Stávající radary jsou podle ní 15 let po konci životnosti. Dodala, že „detailně informovala“ o zakázce na mobilní radary i o zprávě Vojenského zpravodajství, na jejímž základě se věcí zabývala ministerská inspekce a nyní ji podle ministryně prověřuje pod dozorem státního zastupitelství Vojenská policie. „Vzhledem k termínu dodání a stavu našich radarů je nutné rozhodnout s právní jistotou co nejdříve, obranyschopnost ČR je pro mě prioritou,“ dodala Šlechtová.


Přečtěte si komentář Ondřeje Stratilíka k izraelským radarům:

Jeruzalémský syndrom

 Izraelské řešení vyhrálo. Přestože Stockholm poslal do Prahy o 600 milionů levnější nabídku, Stropnický ji nevyužil. Švédský Saab prý neměl podporu vlády.


Pochybnosti Šlechtové se týkají nákupu radarů od Izraele za 3,5 miliardy korun či víceúčelových vrtulníků. Obě zakázky připravovala obrana za vedení Stropnického. Potíže podle ministryně jsou i s dalšími tendry. Šlechtová v souvislosti se zakázkami naznačila, že by mohla být souvislost s jejím postupem v otázce zakázek a s novinovými články, které ji kritizovaly. Ministryně zprávy v novinách označila za mediální útok. V souvislosti se sestavováním nové vlády se spekuluje o tom, že Šlechtová v ní nezasedne.

Radary chce Česká republika koupit z Izraele od státního podniku Elta Systems, nákup osmi přístrojů bude stát asi 3,5 miliardy korun. Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby, které již řadu let přesluhují, a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů.

Podpis smlouvy byl již několikrát odložen. Když Stropnický odcházel z funkce, zakázku označil za připravenou k uzavření. Šlechtová ale uzavření tendru odložila. Vadilo jí, že český kybernetický úřad nedal jasné stanovisko k zapojení radarů do systému NATO. Nedávno také upozornila, že Národní bezpečnostní úřad přezkoumává bezpečnostní prověrku firmy Retia, která bude v zakázce subdodavatelem. Firma se proti vyjádření ministryně ohradila, informace o „otevřené“ prověrce je podle ní známa dva roky.

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

Komentář: Stropnický přiznal, že na to nemá. Pozdě

Zakázky za miliardu. Obrana vybrala dodavatele bot a přileb pro vojáky

Problematická Retia. Otevřená prověrka firmy v zakázce na radary je problém, říká Šlechtová

Komentář: Karla + Miloš = Velká světová láska


  • Našli jste v článku chybu?