Menu Zavřít

Děti z chudých zemí vidí budoucnost mnohem nadějněji než mladí Francouzi či Švédové

2. 10. 2018
Autor: Profimedia.cz

Děti a mladí lidé ve věku 12 až 24 let jsou v zemích jako Mexiko, Čína, Nigérie, Keňa nebo Indie optimističtější ohledně své budoucnosti a pozitivního vlivu na svět než děti v bohatých státech, jako jsou Francie nebo Švédsko. Vyplývá to z globálního průzkumu Ipsos mezi 40 tisíci respondenty, který si zaplatila nadace Billa a Melindy Gatesových.

Děti a dospívající lidé obklopení dostatkem v bohatých zemích západní společnosti jsou pesimističtější ohledně své budoucnosti než děti, které žijí v chudších státech. Například v Keni, Nigérii, Mexiku nebo Číně vidí budoucnost nadějně 90 procent respondentů. V bohatších zemích se pozitivně do budoucna dívají asi dvě třetiny dětí. Nejméně to je ve Švédsku a Francii.

Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který si objednala Nadace Billa a Melindy Gatesových, aby přesvědčila dárce, že pomáhat zejména dětem a mladým lidem v chudých oblastech světa má pozitivní psychologický dopad na jejich život. Dotazování se účastnilo 40 506 respondentů v 15 zemích světa.

Optimismus mladých lidí ohledně jejich budoucnosti (podíl respondentů v %)
Mexiko 95
Keňa 95
Čína 94
Nigérie 94
Indie 92
Indonésie 87
Brazílie 86
Saúdská Arábie 86
Spojené státy 86
Rusko 83
Velká Británie 78
Německo 78
Austrálie 74
Francie 69
Švédsko 65

Zdroj: Ipsos

Mladí lidé v chudších zemích také více věří tomu, že budou mít pozitivnější vliv na utváření světa než jejich rodiče. Platí to zejména pro mladé lidi v Číně, Indii nebo Nigérii. V Číně to je 78 procent dotázaných. Nejpesimističtější jsou naopak mladí Němci. Jen 28 procent z nich souhlasí s tím, že budou mít pozitivnější vliv na svět než jejich rodiče. Těsně nad Němci se umístili dotazovaní z Francie a Ruska.

Nadace Billa A Melindy Gateoscýh ve své zprávě tvrdí, že od roku 2000 se podařilo snížit počet lidí zasažených extrémní chudobou o jednu miliardu. Za hranici extrémní chudoby považují příjem na den 1,9 dolaru (42 korun). Nejvíce je chudobou ohrožena Afrika. V roce 2050 by více než 40 procent nejchudších lidí mělo žít v Demokratické republice Kongo a v Nigérii.

FIN25

Dále čtěte:

Potraviny jen pro Němce: charita čelí obvinění z nacistických praktik

Vědec vyvrací předsudky: Děti chudých Afroameričanů se učí hůř kvůli škrkavce

Vědci: Chudoba nesvědčí studiu, poškozuje mozek

Američanů zasažených chudobou přibývá. Došlo i na bílou většinu

V Detroitu ve státě Michigan žije mnoho lidí pod hranicí chudoby.

  • Našli jste v článku chybu?