Menu Zavřít

Duda podepíše sporný zákon týkající se holokaustu. Pošle ho ústavním soudcům k posouzení

6. 2. 2018
Autor: Radosław Czarnecki, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že podepíše v zahraničí kritizovaný zákon, který hrozí až tříletým vězením za připisování odpovědnosti polskému národu či státu za vyvražďování Židů a další zločiny, spáchané za druhé světové války německými nacisty. Zároveň se ale rozhodl, že následně pošle zákon k ústavnímu soudu, aby rozptýlil obavy, zda neomezí svobodu slova, a zda ustanovení hrozící trestem vězení nejsou příliš vágně formulovaná.

Polský zákon kritizují v Izraeli a Spojených státech, k uplatnění práva veta vyzýval Dudu i Kyjev. Zákon totiž hrozí tresty i za popírání zločinů spáchaných za války ukrajinskými nacionalisty na Polácích.

„My také máme právo být citliví a máme právo na historickou pravdu,“ prohlásil Duda. Současně zdůraznil, že není možné, aby byl v Polsku tolerován antisemitismus a nesnášenlivost.

Polská konzervativní vláda vysvětluje prosazení zákona snahou, aby Poláci ani polský stát již nebyli obviňováni z nacistických zločinů.

Náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki, označovaný za iniciátora zákona, poděkoval prezidentovi za rozhodnutí, které dá Varšavě čas k dialogu s partnery. Opozice naopak prezidenta kritizuje, že podlehl nátlaku vládní strany, která ovládá i ústavní soud, a podepsal zákon, který prohloubí roztržku se strategickými partnery.

V Izraeli se k Dudovu rozhodnutí zatím vyjádřilo ministerstvo zahraničí. Na twitteru uvedlo, že chová naději, že ještě před ukončením procedury „bude možné dohodnout se na změnách ve znění zákona“.


Lidovci chtějí sesadit Okamuru z vedení Sněmovny. Vadí jim výroky o táboře v Letech

 Místopředseda lidovců Jan Bartošek


Podnětem k přijetí zákona bylo používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska, což roky popuzuje značnou část polské společnosti a politiků.

Zákon po schválení oběma komorami parlamentu vyvolal diplomatickou roztržku mezi Izraelem a vládou ve Varšavě. Premiér Benjamin Netanjahu jej v minulosti přirovnal ke snaze o změnu historie a někteří tamní politici hovořili až o statisících Židů, za jejichž smrt nesou vinu Poláci. V reakci izraelský parlament v prvním čtení přijal návrh zákona, který počítá až s pěti lety vězení pro ty, „kdo se pokusí popřít nebo zpochybnit vinu pomahačů nacistů při páchání zločinů na Židech“.

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Varšavu k přehodnocení, protože zákon by „mohl ohrozit svobodu projevu a akademické rozpravy“. Vyjádřilo také obavy z dopadu zákona na vztahy Varšavy s USA a Izraelem.

MM25_AI

Zákon, hrozící tresty i za popírání válečných zločinů ukrajinských nacionalistů, včetně vyhlazování Židů a genocidy na Polácích ve Volyni, odmítá i Kyjev jako snahu zobrazovat Ukrajince výlučně jako zločince a kolaboranty s nacisty. „Historická pravda potřebuje otevřený dialog, a ne zákazy,“ prohlásil prezident Petro Porošenko. Polský zákon těsně před Dudovým rozhodnutím odsoudil i ukrajinský parlament.

Přečtěte si také:

Polsko: vláda vztyčeného prostředníku

Pelikán vyzval Okamuru, aby přestal zpochybňovat letskou tragédii

Další rána pro demokracii v Polsku. Vláda svazuje nevládní organizace


  • Našli jste v článku chybu?