Menu Zavřít

EU je připravena jednat o volnějším obchodu s USA, tvrdí Merkelová

17. 5. 2018
Autor: čtk

Evropská unie je připravena k jednáním o recipročním snižování bariér ve vzájemném obchodování se Spojenými státy. Při příchodu na summit EU a zemí západního Balkánu to dnes v Sofii prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Po středeční večeři šéfů států a vlád bloku, kde se téma probíralo, ale Merkelová zopakovala, že unie také od Spojených států čeká trvalé vyjmutí z vysokých dovozních cel na ocel a hliník.

Dočasná výjimka z cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a deset procent na dovoz hliníku platí pro unijní země jen do konce května. O věci s americkou stranou intenzivně vyjednává eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Unie na postup Washingtonu v této věci reaguje ostře. Jako absurdní například předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odmítl pohled administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, která cla zdůvodňuje otázkou národní bezpečnosti. Tusk připomněl, že evropské země a USA jsou spojenci a podotkl, že do diskuse o záležitosti by se měla rychle vrátit realističnost. Evropa také odmítá s americkou stranou vyjednávat pod nátlakem hrozících celních opatřením nebo - jak to tento týden pojmenoval jeden významný unijní činitel - „s pistolí u hlavy“.

Merkelová dnes zopakovala, že jednoznačnou společnou pozicí EU je požadavek na trvalou výjimku z cel. „Chceme trvalou výjimku a pak jsme připraveni jednat o tom, jak můžeme vzájemně snížit rovněž další obchodní bariéry,“ řekla Merkelová.

„To nejhorší, co by nás mohlo potkat, by samozřejmě byla obchodní válka se Spojenými státy,“ řekl v Sofii novinářům český premiér v demisi Andrej Babiš. Šéfové států a vlád podle něj ocenili práci komisařky Malmströmové ve složitých jednáních s americkou stranou. Připomněl, že obchodní jednání se odehrávají v situaci, kdy se Spojené státy pod Trumpovým vedením rozhodly vypovědět jadernou dohodu s Íránem, o jejíž zachování se unie snaží.


Přečtěte si o nejistých makroekonomických předpovědích:

Bude dobře. Letos skoro na beton

Bude dobře. Letos skoro na beton


Babiš doplnil, že ve středu někteří z jeho kolegů připomněli nakonec nedokončená jednání o rozsáhlé smlouvě o volném obchodu známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Znovuotevření vyjednávání této smlouvy ale podle něj reálné není.

Belgický premiér Charles Michel uvedl, že vůči Trumpově administrativě je nutné vystupovat sice s respektem, ale se vší rozhodností. Dodal, že Trump se svými jednostrannými rozhodnutími v posledních měsících zasáhl hospodářské zájmy Evropské unie.

Stejný názor jako Merkelová má i její rakouský kolega Sebastian Kurz, podle kterého musí být cílem EU dosáhnout dlouhodobé výjimky. Až se tak stane, je podle rakouského kancléře možné diskutovat o dalším prohloubení spolupráce a odbourání cel.

Diplomaté obeznámení s průběhem středeční diskuse šéfů států a vlád unijní osmadvacítky řekli, že mezi tématy, o nichž bude možné mluvit, je například možnost prohlubování spolupráce v energetice, včetně oblasti zkapalněného zemního plynu, dobrovolná spolupráce na sbližování regulací či významná oblast zlepšování vzájemného přístupu na trhy s průmyslovým zbožím, včetně automobilů a jejich dílů a také liberalizace přístupu k veřejným zakázkám. EU a USA by také mohly začít jednat o reformě pravidel Světové obchodní organice (WTO).

MM25_AI

Jak se proclila ocel. Spor Číny a USA může způsobit i války

 Čínský export

Přečtěte si také:

Chce to ocelové nervy. Trumpova cla zasáhnou i české oceláře

Evropa a USA musí společně čelit výzvám, míní Macron

Obchodní válka s Čínou není problém, tvrdí profesor ekonomie Taylor


  • Našli jste v článku chybu?