Experti na neziskový sektor v čele s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou z klubu KDU-ČSL se postavili proti škrtům dotací pro neziskové organizace. Analýzy jejich výdajů, kterou požaduje premiér Andrej Babiš (ANO), má prý vláda každoročně k dispozici od svého poradního orgánu. Hospodaření neziskových organizací je podle nich navíc předmětem kontrol, jejichž výsledky jsou veřejné.
Experti na neziskový sektor tak reagovali na vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) z minulého týdne, že by z 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Babiš to v neděli označil za nesmysl. „Na neziskovky včetně samosprávy jde 18 miliard ročně. Chceme jen vědět, jestli se ty peníze vynakládají účelně a nezneužívají se,“ uvedl premiér na svém facebookovém účtu. Toto stanovisko zopakoval na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.
Babiš rovněž řekl, že Schillerová má do konce srpna dodat vládě analýzu ohledně peněz, které stát poskytuje neziskovým organizacím. Podle něj stát nemá přehled o výdajích na neziskové organizace, protože tyto peníze jsou uvedeny v provozních výdajích jednotlivých ministerstev.
„Do konce srpna budeme řešit výdaje za rok 2017, plnění za rok 2018 a návrh na rok 2019. Ministři dostali za úkol, že materiál je třeba aktualizovat. Hlavní úkol je, že ministerstvo financí zajistí úpravu integrovaného informačního systému státní pokladny tak, že bude sledovat finanční toky podle jednotlivých příjemců,“ uvedl Babiš.
Experti v prohlášení uvedli, že poradní orgán vlády, v němž pracují zástupci neziskových organizací a náměstci jednotlivých ministerstev, každoročně odevzdává vládě podklady o dotačních programech i rozbor financování neziskových organizací. „Tyto dokumenty byly včas pro vládu připraveny, vláda se jimi však, oproti předchozím letům, nezabývala,“ stojí v prohlášení. „Útok proti neziskovému sektoru je začátkem konce demokracie. Takto vždy probíhal nástup totalit,“ uvádí se také v prohlášení.
Horská k tomu doplnila, že „zdravé demokracie se neziskového sektoru nebojí, ale naopak ho podporují“ a že neziskový sektor v Česku je dlouhodobě podfinancován. Předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček k tomu dodal, že „dotace podnikatelům jsou šestkrát větší než pro neziskové organizace a že dotace do příspěvkových organizací státu, krajů a obcí, činí desetkrát tolik, co od státu dostanou všechny spolky“.
Přečtěte si také: