Menu Zavřít

Finanční správa se chválí: Kontrolní hlášení k DPH přineslo státu miliardy

13. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Postupujeme vždy podle platných zákonů a současně vybíráme víc na daních, pochválil dnes výsledky svého úřadu generální ředitel finanční správy Martin Janeček. Přibývající kritici přitom upozorňují za drsné metody finančních úředníků, kteří trestají i nevinné, blokují jim peníze na účtech a dusí je s pomocí zajišťovacích příkazů.

Člověk musí umět pochválit sám sebe, protože nikdo jiný to za něj neudělá. Uvedeného pořekadla se zřejmě chytil šéf Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček, který pozval čtyři novináře (včetně autora článku) na neformální posezení a představil jim výsledky finanční správy. Zaměřil se hlavně na dopad loni v lednu zavedených kontrolních hlášení k DPH.

Podle Janečkových slov jen loni umožnila tato nová povinnost, kterou podnikatelé a manažeři vesměs kritizují jako nepříjemnou administrativní zátěž, vybrat na DPH o 11,7 miliardy korun navíc. „Předpoklad dopadu kontrolních hlášení za rok 2017 se pohybuje od 8,2 do 9,2 miliardy korun,“ dodává Janeček.

Nová povinnost umožnila vyčistit obor prodeje pohonných hmot od řady podvodných firem. Téměř zmizel také nešvar v podobě nadměrných odpočtů. „Zatím bylo identifikováno 9267 nespolehlivých plátců daně, což je pozitivní signál. Problémy se týkají méně než dvou procent z 510 tisíc registrovaných plátců DPH,“ zmínil šéf finanční správy.


Babiš si udělal ze státního rozpočtu osobní PR:

Komentář: Klasická volební korupce

Andrej Babiš


Přítomní zástupci GFŘ následně představili šest konkrétních případů daňových podvodů z praxe, ale bez uvedení konkrétních jmen firem. Nápadně často se zde vyskytují podvody spojené se zprostředkováním agenturních zaměstnanců, úklidové práce či reklamní služby. Tedy služby s vysokým podílem lidské práce, které bývají zatíženy vysokou daní.

Zúčastněné firmy si proto daňovou povinnost zkoušejí nelegálně snižovat s pomocí fiktivních obchodů v řetězcích až několika desítek firem. „Často v nich v roli jednatelů vystupují občané zemí bývalého Sovětského svazu nebo lidé s bydlištěm na městském úřadě,“ uvedla Iva Cila z odboru nepřímých daní GFŘ.

Stovky sporných zásahů

Početní kritici však vidí problematiku výběr daní z poněkud jiného úhlu. Od nástupu Andreje Babiše do čela ministerstva financí a Martina Janečka na GFŘ prý finanční správa přistupuje ke každému plátci daní jako ke sprostému podezřelému. Stěžují si na povinnost uhradit daň za neseriózního obchodního partnera, blokování registrace nových firem k DPH či zneužívání mimořádných nástrojů typu zajišťovacího příkazu k běžnému výběru daní.

Kritici se sdružují například v Unii daňových poplatníků ČR. Nefér případů postupu daňových úředníků jsou údajně stovky. „Za nimi jsou zničené životy několika tisíc podnikatelů, kteří přišli o všechno – o firmu a někdy i o vlastní majetek. Finanční správa neumí chytit skutečného pachatele podvodu, tak se vrhne na toho, kdo nezmizel, protože nic nespáchal,“ uvedl v dubnu pro týdeník Euro daňový poradce David Hubal.

Zřejmě nejznámější je případ internetového obchodu firmy Elektra PV, který musel ukončit činnost v polovině loňského roku kvůli spornému zásahu finanční správy. Portál Echo24 upozornil na případ 75letého podnikatele, kterému úředníci strhli z účtu osm milionů, sebrali mu pokladnu a zabavili firemní auta, Důvod? Jeden z jeho obchodních partnerů v letech 2012 a 2013 neodváděl státu DPH.

bitcoin_skoleni

Šéf finanční správy Martin Janeček přesto postup svých lidí hájí. Na jejich obhajobu mimo jiné uvedl, že finanční úřady dosud u Nejvyššího správního soudu prohrály pouhých šest sporů o zajišťovací příkazy. „Většinou se tak stalo kvůli procesním vadám,“ dodává Janeček.

Dále čtěte:

Půl roku s EET. Babišův experiment dostal drobné podnikatele do potíží

Obce a města dostanou vyšší podíl z DPH. Krok správným směrem, říká Pilný

Přenesená daňová povinnost se od července rozšíří


  • Našli jste v článku chybu?