Funkci předsedy sociální demokracie dnes na volebním sjezdu v Hradci Králové obhájil Jan Hamáček, získal velkou většinu, zhruba 86 procent hlasů. Prvním místopředsedou se stal Roman Onderka, také on byl zvolen jednoznačně, přibližně 83 procenty hlasů. Neměli protikandidáty. Volební období funkcionářů je dvouleté.
Řadovými místopředsedy se stali ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr zahraničí Tomáš Petříček, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. O poslední volné místo se utkají místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel a zastupitelka Přibyslavi, bývalá mluvčí vlády a ČSSD Lucie Orgoníková. Druhé kolo tajné volby se uskuteční v sobotu. V tentýž den budou oficiálně vyhlášeny i výsledky kola prvního. Na pět míst řadových místopředsedů ČSSD nakonec kandidovalo šest lidí. Původně ohlášení kandidáti ministr kultury Antonín Staněk a šéf ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl oznámili, že se o tyto funkce ucházet nebudou.
ČSSD si dnes také schválila nové stanovy, které jí mají umožnit pružnější rozhodování. Nebude už mít kvóty pro zastoupení žen na kandidátních listinách do některých voleb a v nejužším stranickém vedení nebude muset být aspoň jedna žena. Podle nových stanov také zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy.
Již před polednem na sjezdu jako host vystoupil také prezident Miloš Zeman, někdejší předseda ČSSD. Řekl, že v květnových volbách do Evropského parlamentu bude hlasovat pro sociální demokracii. Vyzval stranu, aby nezapomínala na široký okruh voličů, který kromě zaměstnanců zahrnuje i důchodce. Tuto většinu podle něj ČSSD někdy opomínala, když dávala přednost liberálním voličům a menšinám. Vyjádřil spokojenost s tím, že sociální demokraté vstoupili do vlády s ANO.
Bejvávalo dobře. Když si sociální demokraté kupovali Lidový dům
Staronový předseda strany Hamáček v projevu odmítl názor, že ČSSD splnila svou historickou úlohu a je mrtvou stranou, vyzval sociální demokracii k většímu sebevědomí a k plnění aktivní funkce jediné levicové strany ve vládě. Obhajoval rozhodnutí strany vstoupit před rokem do vlády s ANO, zmínil například růst platů ve veřejné sféře a minimální mzdy, zvýšení důchodů a zrušení karenční doby. Zároveň upozornil, že sociální demokraté mohou z menšinové vlády s ANO odejít, pokud se hnutí vedené Andrejem Babišem bude sbližovat s pravicí. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dnes Hamáčkova slova o možném sbližování ANO s pravicí odmítl. Hamáček také řekl, že dohody uzavřené s ANO se zatím plní a pokud se na tom nic nezmění, bude ČSSD ve vládě pokračovat. Mezi prioritami pro dialog s ANO jmenoval zavedení sektorové daně a progresivní zdanění.
S kritikou dnes na sjezdu vystoupil končící místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něj strana zapomněla na tradiční voliče a zamířila k neomarxismu. Nynější politiku ČSSD kritizoval ve sjezdové diskusi i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, podle něj jen účast ve vládě ČSSD hlasy voličů nezajistí. Na sjezdu vystoupili také zahraniční hosté, mezi nimi místopředseda Evropské komise Nizozemec Frans Timmermans. Spolu s lídrem pro evropské volby ČSSD Pavlem Pocem a europoslankyní Olgou Sehnalovou představil hlavní teze pro evropské volby, například vyšší platy, jednu kvalitu potravin pro celou EU či zlepšování pracovních podmínek.
Hamáček po svém znovuzvolení také zopakoval, že nemíní vyměňovat ministry sociální demokracie v menšinové vládě s hnutím ANO. Staronový předseda ČSSD rovněž znovu uvedl, že volba místopředsedů nebude mít vliv na možné změny ve vládě. Ministr zahraničí Petříček v minulých dnech uvedl, že pokud na sjezdu neuspěje se svou kandidaturou na místopředsedu, zváží setrvání v ministerské funkci. Později Petříček svá slova mírnil. „Není vhodné spojovat osud stranické funkce s osudem vládní funkce. Ať ministři budou, či nebudou zvoleni, stále platí, co jsem říkal, že s prací našich ministrů jsem spokojen a žádné změny nechystám,“ zdůraznil dnes Hamáček ještě před prvním kolem hlasování o místopředsedch.
Předseda opoziční ODS Petr Fiala míní, že znovuzvolení Hamáčka znamená, že ČSSD bude nadále v područí prezidenta Miloše Zemana a premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a že bude pokračovat vládní „soutěž v populismu.“ Podle prvního místopředsedy ANO Faltýnka má ČSSD díky koaliční spolupráci šanci být součástí úspěšné vlády.
Jan Hamáček (40) |
---|
• Datum a místo narození: 4. listopadu 1978, Mladá Boleslav |
• Vzdělání: studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor překladatelství - tlumočnictví/ekonomie (nedokončil) |
• Současná funkce: předseda ČSSD (od února 2018); první místopředseda vlády a ministr vnitra (od června 2018); poslanec (poprvé zvolen v roce 2006, poté dvakrát obhájil, znovu zvolen i v roce 2017) |
• Kariéra: v letech 1996 až 2001 působil jako praktikant v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto; od roku 1998 si vydělával jako překladatel z angličtiny; v letech 2002 až 2004 byl tajemníkem klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje, poté působil ve funkci vedoucího zahraničního oddělení ČSSD (2004-2006) a byl poradcem pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (2005-2006); v roce 2006 byl poprvé zvolen do Sněmovny, od prosince 2012 byl jejím místopředsedou; po celé funkční období 2013 až 2017 byl předsedou Sněmovny; po volbách v říjnu 2017 byl zvolen místopředsedou Sněmovny, ve funkci byl do jmenování členem vlády v červnu 2018; od června do října 2018 byl i pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí; od října 2010 do února 2018 byl zastupitelem Mladé Boleslavi. |
• Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 2001, od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů (MSD), kterým v letech 2002 až 2006 předsedal; ve volebním období 2010 až 2013 byl stínovým ministrem obrany ČSSD; v roce 2010 působil také jako ústřední volební manažer ČSSD; od března 2015 do února 2018 byl místopředsedou ČSSD, od prosince 2016 byl také předsedou středočeské krajské organizace strany; v únoru 2018 byl zvolen předsedou ČSSD, dnes byl na sjezdu strany ve funkci potvrzen. |
Přečtěte si také: