Španělská bezpečnostní počítačová firma AlienVault zřejmě nalezla software, kterým si Severní Korea přesměrovává na svůj server globální kryptoměnu. Aplikace byla vytvořena 24. prosince a využívá hostitelské počítače k těžbě kryptoměny monero. Některé z vytěžených mincí pak posílá do počítačů Kim Ir-senovy univerzity v Pchjongjangu.
Pro zemi, na kterou se vztahují mezinárodní sankce, jsou kryptoměny nejlepším způsobem, jak přijít k hotovosti, upozorňují analytici. Poukazují také na množící se známky zájmu KLDR o kryptoměny a technologii blockchain. Tok kryptoměn je obtížné sledovat a je možné je několikrát i legalizovat.
Konec hry? Čína chce zastavit těžbu bitcoinů na svém území
Podle serveru CoinMarketCap je monero s celkovu hodnotou převyšující sedm miliard dolarů (asi 149 miliard korun) třináctým největším digitálním aktivem na světě. Na rozdíl od bitcoinu nabízí vyšší stupeň ochrany soukromí, jeho technologie znemožňuje přiřadit transakce určitému uživateli nebo IP adrese.
Společnost AlienVault ve své zprávě také uvádí, že v obchodu s bitcoiny vystupuje aktivně severokorejská IP adresa 175.45.178.19. Je to tatáž adresa, která figurovala v kybernetických útocích namířených proti Jižní Koreji v letech 2014 až 2015, citovala ze zprávy agentura Reuters.
Přečtěte si také: