Dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska dnes oznámil, že založí vlastní politickou stranu. Podrobnosti o nové formaci poskytne, až mu 17. června skončí pětileté funkční období. Kiska je podle posledního průzkumu nejdůvěryhodnějším politikem na Slovensku. Expremiér Robert Fico, který stojí v čele nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), reagoval slovy, že Kiska se chce dostat k moci, aby zakryl své podvody.
„Slovensko chce změnu. Tyto volby jsme vyhráli, nyní musíme vyhrát parlamentní volby, proto založením politickou stranu. Chci spojit slušné a ochotné lidi a změnit naši zemi k lepšímu,“ prohlásil Kiska v krátkém spotu se zřejmým poukazem na víkendové vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách. „Přidejte se, je nás víc,“ dodal.
Připadá vám Andrej Kiska jako důvěryhodný politik?
Podle informací listu Denník N Kiska už kvůli spolupráci oslovil mimo jiné expremiérku Ivetu Radičovou, opozičního poslance Gábora Grendela, europoslankyni Janu Žitňanskou či ekonoma Marcela Klimeka. Radičová ale už uvedla, že do žádné strany vstoupit nehodlá a nebude kandidovat ani do parlamentu. Spolupráce s prezidentem se podle ní týká programu.
Je nás viacwww.jenasviac.sk #jenasviac
Posted by Andrej Kiska on Tuesday, 2 April 2019
Fico, který je dlouhodobým odpůrcem dosluhujícího slovenského prezidenta, dnes označil Kisku za „jednoho z nejlínějších politiků“, jaké za své politické kariéry potkal. „Co je nejpodstatnější, nechce nic jiného, než se dostat k moci, aby zametl pod koberec všechny své daňové, pozemkové a bůhví ještě jaké podvody, které vyjdou na povrch,“ uvedl expremiér na videu, které zveřejnil na facebooku.
Kiska je podle poslední sondáže nejdůvěryhodnějším politikem na Slovensku. Z průzkumu agentury AKO, jehož výsledky o uplynulém víkendu zveřejnila televize TA3, vyplynulo, že devět procent Slováků by určitě volilo Kiskovu stranu, pokud by ji úřadující hlava státu založila.
Prezident původně plánoval, že se z politiky stáhne a podruhé se tak o post hlavy státu neucházel. Svůj postoj však začal měnit po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tvrdil však, že stranu nezaloží, nebude kandidovat do parlamentu a že ani neuvažuje o funkci premiéra.
Parlamentní volby by se na Slovensku měly konat na přelomu února a března příštího roku.
Přečtěte si rozhovor:
Byl to pokus o převrat, říká o pádu své vlády Robert Fico
Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) prezidentův krok kritizovala. „Už v minulosti jsme uvedli, že vstup Andreje Kisky do stranické politiky má smysl tehdy, když posílí některé ze současných politických uskupení. Pokud naopak jen rozmnoží počet politických subjektů, vidíme v tom problém,“ uvedla SaS. „Demokratické strany, které se musí spojit, aby odstavily od moci Směr-sociální demokracii a extrémisty, budou mezi sebou svádět ještě větší zápas o voliče,“ varovala podle listu Sme.
Politolog Grigorij Mesežnikov upozornil, že Kiskova nová strana může posílit středopravý tábor, stávající strany v tomto spektru ale mohou ztratit. Prezidentův projekt podle něj totiž může oslovit hlavně voliče koalice Progresivní Slovensko a Spolu a stran SaS, Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti či Most-Híd. Některým by mohl hrozit propad na práh zvolitelnosti, a tak předpokládá snahy o zakládání širších koalic. Mesežnikov zdůraznil, že podle průzkumů má prezidentova strana potenciál získat kromě voličů stávajících stran i část nerozhodnutých. „Výsledkem může být značné přeskupení sil,“ dodal.
Čtěte také: