Menu Zavřít

Johnson chce kompromis. Do Bruselu poslal nové návrhy na řešení problému irské pojistky

2. 10. 2019
Autor: čtk

Británie chce učinit kompromis a do Bruselu posílá konstruktivní a rozumné návrhy na řešení problému kolem hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Na sjezdu své Konzervativní strany to prohlásil britský premiér Boris Johnson, který slíbil, že na irské hranici ani poblíž ní za žádných okolností nevzniknou kontroly. Johnson doufá, že zbytek EU také učiní ústupky, neboť Británie podle něj z unie na konci října vystoupí „ať se stane cokoli“.

Podle Johnsona si celý svět přeje „pokojné a rozumné“ rozuzlení vleklé snahy Británie opustit EU, kterou odstartovalo referendum z června 2016. „A proto z EU odejdeme 31. října, ať se stane cokoli,“ zdůraznil.

Johnson řekl, že bude usilovat o dojednání podmínek odchodu se zbytkem evropského bloku a že navrhuje kompromisní řešení tzv. irské pojistky, která je součástí návrhu „rozvodové“ dohody třikrát odmítnutého britskými poslanci.

Podle serveru televize Sky News chce britská vláda pojistku nahradit směsicí kontrol v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Plán počítá mimo jiné s tím, že Severní Irsko, které je součástí Spojeného království, by nezůstalo v celní unii s EU, ale po dobu čtyř let by setrvalo v unijním jednotném trhu pro zemědělské a průmyslové zboží. Severoirský regionální parlament by měl podle návrhu právo se k plánu vyslovit a poté každé čtyři roky hlasovat o tom, zda v tomto režimu pokračovat.

„Za žádných okolností nebudeme mít kontroly na hranici v Severním Irsku nebo poblíž ní,“ uvedl Johnson. Britská a irská média ale tento týden informovala, že návrh Londýna počítá s vytvořením celní hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Sám Johnson pak v rozhovoru uznal, že na irském ostrově musí vzniknout kontroly, aby všechny části Spojeného království mohly po brexitu utvořit jediný celní prostor.

Podle Labouristické strany nejsou vládní plány tak, jak o nich informovala média, ani důvěryhodné ani životaschopné. „Jde o cynický pokus protlačit brexit bez dohody. (…) Boris Johnson nemá v úmyslu a ani není schopen vyjednat dohodu či ochránit pracovní místa a komunity napříč Spojeným královstvím,“ uvedl stínový ministr John McDonnell.

Vystoupí Británie z EU 31. října?

Johnson řekl, že jeho nabídka na úpravu stávající brexitové dohody je cestou ke kompromisu. „A silně doufám, že naši přátelé to chápou a také přistoupí na kompromis,“ vzkázal britský premiér na druhou stranu Lamanšského průlivu ohledně své brexitové nabídky. „Protože pokud se nedohodneme kvůli něčemu, co je v zásadě technická debata ohledně přesné povahy budoucích celních kontrol… pak ať není pochyb, že alternativou je odchod (z EU) bez dohody,“ pokračoval Johnson. Neřízený brexit si prý Británie nepřeje, ale na takovou variantu je podle premiéra připravená.

Britský odchod z EU je aktuálně v plánu už za 29 dní a brexit bez dohody je výchozím scénářem tohoto procesu. V Británii ale už několik týdnů platí zákon, podle kterého by vláda musela k realizaci odchodu bez dohody získat výslovný souhlas parlamentu. Jinak zákon ukládá kabinetu dojednat nový odklad brexitu.

Premiér Johnson takovýto postup odmítá a v září prohlásil, že by radši byl „mrtvý ve škarpě“ než žádal EU o další odklad. Svůj dnešní projev zakončil slovy: „Pojďme dokončit brexit. Pojďme naši zemi sjednotit.“

Podle komentátorů byl projev plný optimismu, ale chyběla v něm konkrétní oznámení, ať už ohledně plánu na dojednání brexitové dohody či vnitropolitických témat. Novináři si také všímali toho, že ve srovnání s úryvky vypuštěnými do médií s předstihem, byl tón jeho vystoupení o něco smířlivější vůči EU, a že Johnson například nepopsal svůj plán pro irskou pojistku jako „finální nabídku“.

„Klasický líbivý projev před konferencí konzervativců v podání Borise Johnsona. Oplýval optimismem a improvizovaným humorem, ale bez jakékoli nové politiky a téměř bez podrobností k jeho nabídce na brexitovou dohodu. Sál byl nadšený, ale v Bruselu, kde to (Johnson) nejvíc potřebuje, bude mít nulový efekt,“ shrnul premiérovo vystoupení hlavní politický reportér bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn.

Dále čtěte:

Brexit vyžene ceny potravin v Británii o pětinu. Lékaři se obávají zhoršení zdraví obyvatel

Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

bitcoin_skoleni

Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

  • Našli jste v článku chybu?