Menu Zavřít

Johnson jde proti Mayové. Vyzval konzervativce, aby odmítli vládní plán brexitu

2. 10. 2018
Autor: čtk

Bývalý britský konzervativní ministr zahraničí Boris Johnson dnes vyzval své spolustraníky, aby odmítli brexitový plán premiérky Theresy Mayové. Takzvané návrhy z Chequers, které mimo jiné předpokládají volný obchod s EU pro průmyslové zboží a zemědělské produkty, ale nikoli služby, by byly podle Johnsona zradou voličů. To by podle něj mohlo vést k posílení krajní levice i krajní pravice v britské politice.

Johnson, jenž patří mezi zastánce naprostého odstřižení od struktur Evropské unie a k nejhlasitějším kritikům brexitové politiky Mayové, byl dnes podle očekávání hlavní hvězdou třetího dne konference Konzervativní strany. Na jeho vystoupení stáli delegáti frontu do sálu, zatímco při souběžném projevu ministra vnitra Sajida Javida byl sál poloprázdný, všímají si britská média.

„Nyní nastala ta chvíle, kdy je třeba zavrhnout Chequers,“ prohlásil Johnson, po jehož slovech se z publika podle agentury Reuters ozývalo volání „bravo“. Bývalý starosta Londýna se rovněž dočkal ovací vestoje. Pokud vláda podle exministra uchopí brexit správně, čeká Spojené království zářná budoucnost. „A pokud špatně, budeme potrestáni,“ dodal Johnson, jenž kvůli nesouhlasu s plánem z Chequers v červenci podal demisi.


Další důsledek brexitu: Londýn ztratil vedoucí pozici mezi finančními centry

 Londýn, ilustrační foto


Brexitový plán Mayové označil Johnson za „ústavní nehoráznost“, kvůli níž by Británie zůstala „po generace“ pod nadvládou EU. Britské podniky a průmysl by se podle exministra musely podřídit unijním předpisům. Ty by mohly být vytvořeny na objednávku zahraniční konkurence tak, aby britské podniky „položily“, prohlásil Johnson.

O čtyřiapadesátiletém politikovi, který si při svých vystoupeních nebere servítky, se spekuluje jako o možném nástupci oslabené Mayové v čele strany i vlády. I proto se podle britského tisku snažil dnes přesvědčit delegáty, že vidí i za případný „tvrdý brexit“, tedy naprostou odluku od unijních struktur. Johnson tak mluvil například i o trhu s nemovitostmi, daních nebo potřebě lepšího financování státního zdravotnictví.

MM25_AI

Dále čtěte:

Britský velvyslanec Archer: Byli jsme dobří Evropané

Bankéři v City balí kufry. Nejvíce jich míří do Frankfurtu

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejvyšší anglická fotbalová soutěž Premier League, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?