Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) dnes zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše i ostatních obviněných v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Šéf MSZ Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Babišův advokát už rozhodnutí obdržel. Babiš nepovažuje zastavení stíhání za překvapivé.
„Obviněné osoby jako žadatelé o dotaci deklarovaly Farmu Čapí hnízdo jako malý a střední podnik formou čestného prohlášení. Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání,“ uvedl Erazím. Dokazování však podle něj vedlo k závěru, že podnik podmínky splňoval. Proto se šéf MSZ ztotožnil se závěry dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání.
Erazím dodal, že kauza se sice zpočátku jevila jako jednoduchý podvod, avšak vyvinula se do složité právní otázky, a to především kvůli nutnosti vykládat předpisy Evropské unie.
Měla by být zpráva o stíhání Andreje Babiše veřejná?
„Jediný komentář k tomu, že je to nějaké překvapení, tak bych odkázal na 13. květen 2018, kdy Právo a Novinky.cz psaly o vyjádření pana státního zástupce, kde on uvádí v nějakém dokumentu, že závěr policie o tom, že skutek pro který je trestní stíhání zahajováno, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný,“ řekl Babiš.
Policie Babiše obvinila v říjnu 2017 z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat. Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a o rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pak společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.
Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Farma Čapí hnízdo tak podle něj byla nezávislým podnikem. Tento argument zpochybnila Transparency International, podle níž firmy koordinovaly svou činnost financováním, dotacemi i fiktivní reklamou.
Mluvčí Evropské komise ponechala dotaz k obratu v kauze Čapí hnízdo bez komentáře. „Nekomentujeme vnitřní záležitosti justice a policie v členských státech. Náklady spojené s tímto projektem byly vyňaty z fondů EU v lednu 2018. Proto se tato záležitost netýká rozpočtu EU a je čistě věcí českých úřadů,“ uvedla mluvčí EK. Evropský úřad pro boj s podvody OLAF se dnes rovněž nevyjádřil. Minulý týden šéf jeho vyšetřovatelů Ernesto Bianchi prohlásil, že stíhání je zcela věcí české justice a úřad již případ neřeší, neboť evropskou dotaci Česko vrátilo.
Připomeňte si hlavní milníky případu: jak šel čas s Čapím hnízdem
Tvrzení, že Čapí hnízdo bylo v době získání dotace nezávislou firmou, považují za neudržitelné opoziční Piráti. Vyčlenění farmy z holdingu bylo podle nich zjevně účelové. Většina dalších opozičních stran reagovala na posun v případu tak, že rozhodnutí respektuje, bude je ale zajímat jeho zdůvodnění. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který původně rovněž čelil stíhání, uvedl, že kauza byla uměle vytvořena s cílem poškodit ANO a dostat premiéra Babiše z politiky.
Někteří z obhájců potvrdili, že už devadesátistránkové usnesení obdrželi do datových schránek. MSZ ho zašle i nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí do tří měsíců zrušit jako nezákonné. Šéf žalobců se v tuto chvíli nechce k věci vyjadřovat. Zákonnost a důvodnost rozhodnutí bude v rámci dohledu přezkoumávat i pražské vrchní státní zastupitelství. Pokud by došlo k závěru, že rozhodnutí je v rozporu se zákonem, zaslalo by Nejvyššímu státnímu zastupitelství své stanovisko.
Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání kromě něj čelila i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Mayerová a Josef Nenadál. Mayerová řekla, že věřila v zastavení stíhání, jen doufala, že krok učiní už policie. Zastavení se zatím netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího, kterého policie vyšetřuje zvlášť.
Čtěte komentář: Babiš nejsilnější
Šéf ODS Petr Fiala řekl, že občanští demokraté berou rozhodnutí státního zastupitelství na vědomí. „Je to v souladu s očekáváním posledních dní. Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií,“ napsal Fiala na twitteru. „Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost,“ míní.
Bereme rozhodnutí státního zastupitelství v kauze Čapí hnízdo na vědomí, je to v souladu s očekáváním posledních dní. Končí jedna z kauz premiéra, kterou provázely nestandardní kroky, včetně nečekané výměny ministra spravedlnosti a tlaku na vyšetřování prostřednictvím médií.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 13, 2019
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že státní zastupitelství změnilo po letech názor. „Což se děje v jednom procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty,“ uvedl. Na ty čeká i předseda STAN Vít Rakušan. Babiš podle něj svými výroky vyšetřování přinejmenším nepřímo ovlivňoval. „Rozhodnutí je třeba respektovat,“ řekl.
Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že hnutí od počátku případu ctila presumpci neviny. „My neokopávali kotníky a nedělali štvavé antikampaně,“ řekl novinářům. Česku podle něj prospěje, že konečně padlo definitivní rozhodnutí. „Uvidí se, co bude dál,“ dodal Okamura.
Dále čtěte:
Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé
Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat
Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard
Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů
Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu
Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje
OLAF: Stínání Babiše je v českých rukou, na stavbu Čapího hnízda nešly peníze z EU
Žádný zákaz z Bruselu, ministerstva měla návrhy auditů o Babišovi poskytnout, tvrdí senátní komise