Menu Zavřít

Kiska kritizoval poměry na Slovensku, zmínil i vraždu novináře

13. 6. 2018
Autor: čtk

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes kritizoval poměry na Slovensku a neřešení palčivých problémů společnosti. Ve zprávě o stavu země prezident mimo jiné upozornil na pochybení při vyšetřování vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Kiskův projev narušili poslanci krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), které šéf sněmovny Andrej Danko po přerušení prezidentova vystoupení vykázal z jednacího sálu sněmovny.

„Gauneři prosperující z kontaktů na veřejnou moc jsou produktem světa, který vrcholní političtí představitelé léta nechali růst a roztahovat se po Slovensku. Světa, z něhož profitovali a opírali o něj vlastní moc. Až se vymknul kontrole a nyní je drží v hrsti,“ uvedl Kiska.

Podle slovenského prezidenta neochota postihnout mocné a léta potvrzované křivdy a nespravedlnosti vysvětlují hněv, který pociťují mnozí lidé. „Nedůvěra vytvořila kontext, v němž si nemalá část veřejnosti myslí, že bez tlaku nebude stát schopen a ochoten pravdivě vyšetřit ani popravu dvou mladých lidí,“ řekl Kiska. Dodal, že smrt Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové pravděpodobně byla tragickým zhmotněním důsledků tolerování zločinného chování.


Likvidace novinářů v Česku? Stačí kontroly a diskreditace, tvrdí Holcová

Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto


Kiska také vybídl ministerstvo vnitra, aby zveřejnilo hodnocení průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy, na jehož začátku podle dřívějších informací slovenské prokuratury došlo k pochybením vyšetřovatele. Za amatérský prezident označil postup slovenské policie v souvislosti s její původní snahou získat při vyšetřování Kuciakovy vraždy informace z mobilního telefonu české novinářky Pavly Holcové, která spolupracovala s Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku.

Kiska také řekl, že by mohl podobně jako v minulosti znovu hovořit o špatném vzdělávacím systému, nekvalitní zdravotní péči či neschopnosti státu pomoci početné romské menšině. Podle něj se politická soutěž rozpadá na sérii malicherných sporů a nejvíce diskutovanou politikou koalice není plnění vládního programu, ale sociální balíčky. Doplnil, že úkolem politiků je zabránit rozkladu společnosti kvůli nedůvěře veřejnosti ve stát a ve schopnost politiků řešit problémy.

Kriminalita bílých límečků

„Je čas přestat odpoutávat pozornost nafouklými hrozbami, jako jsou například migranti a místo toho se věnovat organizovanému zločinu a extremismu,“ řekl slovenský prezident. Dodal, že místo drobné korupce by se elitní policejní jednotky měly věnovat závažnější kriminalitě takzvaných bílých límečků.

Úvod Kiskova projevu provázel incident, když poslanci LSNS pomoci archů papírů s jednotlivými písmeny poskládali v jednacím sálu slovo „vlastizrádce“. LSNS dlouhodobě kritizuje Kisku, jenž šéfa LSNS Mariana Kotlebu předloni označil za fašistu.

Kiska přednesl zprávu o stavu země poprvé od březnové demise Fica, který rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a Kušnírové. V nové vládě, do jejíhož čela se postavil místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini, zůstala většina ministrů předchozího kabinetu.

bitcoin školení listopad 24

V polovině května Kiska oznámil, že příští rok už nebude usilovat o znovuzvolení hlavou státu na další pětileté období. Naznačil ale, že se z veřejného života nestáhne a že chce spojit ty osoby, které hodlají vládnout slušně a zodpovědně.

Čtěte dále:

Svoboda tisku se loni nejvíce snížila v Evropě. Utrpěla i v Česku

Esej: Kde je brzda?

Gašpar končí. Slovenský policejní prezident odejde koncem května


  • Našli jste v článku chybu?