Menu Zavřít

Komplikace pro vojenské nákupy? Náměstek pro vyzbrojování Koštoval skončil

3. 1. 2019
Autor: Hynek Glos

Ve funkci náměstka ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic skončil ke konci loňského roku Daniel Koštoval. Informoval o tom web Lidovky.cz. Na pozici bude vypsáno výběrové řízení. Od 1. ledna je vedením sekce pověřen ředitel odboru dohledu nad akvizicemi Filip Říha. Ministerstvo přitom letos chystá významné vojenské nákupy na obměnu části zastaralé techniky armády za desítky miliard korun.

Podle webu Lidovky.cz, kterému informaci potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek, Koštoval odchází po vzájemné dohodě s ministrem.

„Děkuji bývalému náměstkovi Koštovalovi za 3,5leté působení v této nelehké funkci. Jsem rád, že sekce vyzbrojování a akvizic v poslední době pokročila v několika zásadních modernizačních projektech do takové fáze, že jsem je v prosinci mohl předložit vládě,“ uvedl k odchodu Koštovala ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Koštoval v pozici prvního náměstka na obraně působil od roku 2013 za ministrování Vlastimila Picka. Od června 2015 vedl jako náměstek sekci pro vyzbrojování a akvizice. Tento post opustil v únoru 2017, kdy se stal politickým náměstkem Martina Stropnického (ANO), na starost měl řízení strategických modernizačních projektů. Obrana poté na místo náměstka pro vyzbrojování vypsala výběrové řízení, které zrušila, když se do něj přihlásil jen jeden zájemce. Koštoval se pak v srpnu 2017 do funkce náměstka pro řízení sekce vyzbrojování vrátil.


Přečtěte si komentář: Utrpení mladého Koštovala

Ondřej Stratilík


Koštoval na ministerstvo obrany přišel z Černínského paláce, kde vedl sekci mimoevropských zemí, působil také na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu. Zabýval se otázkami energetické bezpečnosti.

Ministerstvo obrany letos chystá významné vojenské nákupy, dominovat mezi nimi bude pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty za zhruba 53 miliard korun. Bude to nejdražší zakázka v historii země. Obrana chce v nejbližší době oslovit čtyři evropské výrobce, aby poslali své nabídky. Smlouvu s vítězem plánuje uzavřít v srpnu. Bude vybírat zřejmě ze čtveřice vozů Ascod, Puma, Lynx a CV90. Smlouva by letos měla být uzavřena i na nákup dvoumotorových víceúčelových vrtulníků, jejich cena se bude zřejmě pohybovat kolem deseti miliard korun. V dubnu chce úřad uzavřít s firmou Eldis Pardubice zakázku na dodávku 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH a v polovině roku s izraelskou vládou tendr na čtyři mobilní radiolokátory za 2,9 miliardy korun bez DPH.

Ministr Metnar považuje modernizaci armády za hlavní prioritu. Na nákupy bude mít ministerstvo k dispozici více peněz než loni. Obranný rozpočet roste od roku 2014, kdy měl úřad k dispozici 39 miliard. Letos to bude 66,7 miliardy korun.

MM25_AI

Obří zakázka na 210 obrněnců bobtná. Vojáci chtějí dalších 36 vozidel

CV90

Dále čtěte:

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Tak jde čas s hnutím ANO. Armáda na izraelské radary čeká už dva roky

Bojová vozidla v nedohlednu. Vládní skupina nesouhlasí s kontraktem

  • Našli jste v článku chybu?