Menu Zavřít

Blíží se konec obchodní války? Od ledna žádná nová cla, shodly se USA a Čína

2. 12. 2018
Autor: čtk

Spojené státy a Čína se domluvily na 90denním příměří v obchodním sporu, který otřásl finančními trhy a ohrožuje světový ekonomický růst. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína navíc slíbila nákup některého zboží z USA. Oznámil to Bílý dům po jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga na summitu 20 největších ekonomik světa (G20) v Buenos Aires.čí Wang I.

Trump slíbil, že od 1. ledna nezvýší clo na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,6 bilionu korun), na 25 procent ze současných deseti procent. Nebudou zavedena ani žádná jiná cla. Peking pak souhlasil, že koupí blíže neurčený, ale velmi podstatný objem zemědělského, energetického a průmyslového zboží a dalších produktů z USA.

Čína je také ochotná schválit odmítnutou dohodu americké firmy Qualcomm o převzetí nizozemského výrobce polovodičů NXP Semiconductors, pokud obdrží novou žádost. V červenci Qualcomm odstoupil od převzetí NXP, protože čínský regulátor dohodu zamítl. Čína rovněž začne okamžitě kupovat zemědělské produkty od amerických farmářů.


Skóre obchodní války: Čína doplácí na Trumpova cla, Spojené státy bohatnou

 Plnění nákladní lodi kontejnery


Trump v rozhovoru s novináři na palubě letadla cestou z Argentiny chválil svoji dohodu. „Je to neuvěřitelná dohoda,“ prohlásil. Podle něj Čína v rámci dohody nakoupí obrovské množství zemědělských a dalších produktů z USA. „Bude to mít neuvěřitelně pozitivní dopad na zemědělství.“

Bílý dům dodal, že pokud dohoda s Čínou o obchodu, včetně ochrany duševního vlastnictví, technologických transferů, necelních bariér, kybernetických krádeží a zemědělství, nebude dojednaná do 90 dní, současná desetiprocentní cla se zvýší na 25 procent.


Přečtěte si analýzu Ilony Švihlíkové:

Co s Trumpem? Oko za oko, zub za zub?

 Americký prezident Donald Trump


Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je to dobrá zpráva i pro českou korunu. „Z hlediska české ekonomiky je příměří mezi první a druhou nejsilnější ekonomikou světa příznivou zprávou,“ uvedl Kovanda. Zvolnění napětí díky příměří zvýší důvěru investorů v rizikovější rozvíjející se trhy, mezi které počítá mezinárodní investorská komunita i Českou republiku. Lze tedy očekávat růst akcií i posilování měn rozvíjejících se trhů, včetně české koruny. Dolar by měl naopak oslabit. Pokud se budou jednání zdárně vyvíjet od samého počátku, rapidně klesá pravděpodobnost, že by Česká národní banka na svém prosincovém zasedání opět přikročila ke zvýšení úroků, dodal Kovanda.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) obchodní válka vyvíjí tlak na hospodářský růst obou zemí. Washington letos uvalil cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). Čína odpověděla zavedením vlastních cel na americké zboží. Trump navíc opakovaně pohrozil zavedením cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA, jehož hodnota v loňském roce činila více než 500 miliard dolarů.

bitcoin_skoleni

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Trump také obviňuje Čínu, že využívá predátorské taktiky, aby získala americkou technologii, včetně toho, že nutí americké společnosti odevzdat svá obchodní tajemství výměnou za napojení na čínský trh.

Dále čtěte:

Čínský vývoz stoupl o 15,6 procenta, obchodní válce navzdory

Trump pod zelenou palbou. Ochránci přírody jej od inagurace žalovali téměř stokrát

Memento pro Trumpa aneb Jak Reagan prohrál válku o japonská auta

Slavné oběti obchodní války. Na odvetu EU doplatí Jack Daniel’s i Harley-Davidson

  • Našli jste v článku chybu?